Drepte Heidi Sagen

11 hours ago 1



– Jeg vil si unnskyld til de etterlatte, de andre som jeg har dratt inn i dette og min egen familie, sa den av de tre tiltalte som har erkjent drapet på Heidi Sagen.

 Privat
DREPT: Heidi Sagen (58) ble drept i sitt eget hjem i Hamar natt til 25. februar 2025. Tre menn står tiltalt i saken i Hedmarken og Østerdal tingrett. Foto: Privat

Publisert 04.05.2026 14:47 Sist oppdatert 1 minutter siden

Saken oppsummert

  • Tre menn er tiltalt i saken der Heidi Sagen ble drept i Hamar.
  • En av de tiltalte har erkjent straffskyld for drapet.
  • De andre tiltalte nekter straffskyld for medvirkning til drap og ran.
  • Statsadvokaten vurderer forvaringsdom for to av de tiltalte.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

Ifølge statsadvokat Jo Christian Jordet ved Sør statsadvokatembeter hadde de tre mennene planlagt å rane Heidi Sagen (58) i hjemmet hennes i Hamar 24. februar i fjor. Det endte med at hun ble drept med en plastpose.

Nå står de tre mennene tiltalt i Hedmarken og Østerdal tingrett. En av dem er tiltalt for drap, en av dem for ran med døden til følge og en for grovt ran eller medvirkning til dette.

Statsadvokat Jordet beskrev i innledningsforedraget da rettssaken startet mandag, hvordan mennene først planla ranet, og så ble kjørt til en bensinstasjon hvor de kjøpte hansker, før de så reiste hjem til kvinnen.

 Lars Nyland / TV 2
KRIMINALTEKNIKER: Kriminalteknikere gjør åstedsundersøkelser utenfor huset der 58 år gamle Heidi Sagen ble funnet drept 25. februar 2025. Foto: Lars Nyland / TV 2

Like før midnatt mandag 24. februar 2025 skal de tre mennene så ha tatt seg inn i boligen til Heidi Sagen i Hamar. Ifølge påtalemyndigheten er hensikten deres å rane kvinnen for verdifulle eiendeler. 

Her blir hun tapet på hender og føtter i gangen. Ranet ender med at en av de tiltalte trer en plastpose over hodet til Sagen slik at hun blir kvalt og dør.

Ifølge aktor er ikke drapet planlagt, men noe tiltalte bestemte seg for der og da.

Erkjenner straffskyld for drap

En mann i 40-årene fra Eidsvoll erkjente straffskyld for drapet på rettssakens første dag.

Mannen erkjenner også straffskyld for likskjending.

Han forklarte i retten at han hadde en uoverensstemmelse med Heidi Sagen om salg av narkotika. Han mener hun hadde stjålet både penger og narkotika fra ham. Han sier meningen var å snakke med henne for å rydde opp i det som hadde skjedd.

Han forteller at han hadde til hensikt å skremme henne og bar henne ut i gangen. Der teipet han henne på ben, armer og øyne.

 Lars Nyland / TV 2
DREPT: Krimteknikere undersøker gangen der Heidi Sagen ble drept. Tre menn er tiltalt i saken. Foto: Lars Nyland / TV 2

Han blir etterhvert sint og mer og mer frustrert over at hun ikke er enig i å ha underslått narkotika. Da reagerer han med grov vold.

– Jeg sparket henne vanvittig hardt under haka, forteller han fra vitneboksen.

Han sier han begynte å tenke at han hadde skadet henne med sparket og fikk panikk.

– Det går ikke så veldig lang tid så går jeg og henter en pose, mens hun ligger på gulvet bevisstløs, og kveler henne, dessverre.

Erkjenner ikke straffskyld for medvirkning

I tillegg er en mann i 50-årene fra Hamar tiltalt for grovt ran med døden til følge. Han erkjenner ikke straffskyld etter tiltalen. Men hans forsvarer, Sol Elden, sier mannen erkjenner straffskyld for medvirkning til tyveri. 

En tredje tiltalt i 40-årene, er tiltalt for grovt ran eller medvirkning til dette. Han erkjenner heller ikke straffskyld.

Tar forbehold om forvaring

Aktor Jo Christian Jordet sa i sitt innledningsfordrag at han tar forbehold om å legge ned påstand om forvaringsdom for to av mennene, avhengig av konklusjonene til de rettspsykiatrisk sakkyndige.

– Dette er basert på handlingen de er tiltalt for, sammenholdt med straffehistorikk og de rettspsykiatrisk sakkyndiges vurderinger. Etter endt bevisførsel vil vi ta stilling til om det skal nedlegges forvaringspåstand, har statsadvokat Jo Christian Jordet tidligere sagt til HA.

 Harald Bjørnson Jacobsen / TV 2
BEFARING: Bistandsadvokat for Sagens familie, Hanne Sverdrup Dahl, statsadvokat Jo Christian Jordet, forsvarer Helge Hartz, politiadvokat Anders Møllersen og forsvarer Ole Strømmen på befaring med retten utenfor boligen der Heidi Sagen ble drept. Foto: Harald Bjørnson Jacobsen / TV 2

Første rettsdag var retten på befaring i boligen. Her fikk de se hvordan gangen, hvor Sagen ble drept, lå i forhold til stua og soverommene. 

I stua satt et vitne som fikk med seg det som skjedde. Da politiet kom til boligen dagen etter, 25. februar, fant de liket av Heidi Sagen gjemt under en seng på soverommet.

Read Entire Article