Dersom du passerer Svinesundsbrua på E6 til Sverige og blir vinket inn på kontrollstasjonen over grensa, møter du nå tollere med pistol i beltet.
Fra i sommer ble svenske tollere bevæpnet for å kunne beskytte seg mot kriminelle, som i økende grad er villige til å bruke vold.
– Vi vet aldri hvem vi møter i kontrollene. Det er ikke så lett å få hjelp fra politiet her, sier Angela Simonsson.
Hun er leder for tollerne på svensk side av Svinesund.
I Sverige opplever de økt fare for at bevæpnede kriminelle forsøker å ta tilbake partier med narkotika som tollerne har beslaglagt.
Kan ikke forfølge
Men bevæpningen har en uønsket effekt.
Tidligere kunne svenske tollere forfølge kjøretøy inntil 15 kilometer inn i Norge, dersom de trodde at lovbrytere satt bak rattet, og kanskje hadde narkotika i lasten.
Det er det nå slutt på, fordi det sitter pistol i beltet på tollerne.
Angela Simonsson bekrefter at tollerne på den svenske siden av Svinesund nå er bevæpnet.
Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK– Vi har ingen avtale som sier at vi kan kjøre inn i Norge med våpen, sier gruppeleder for de svenske tollerne på Svinesund, Angela Simonsson.
På norsk side har bare politiet rett til å bære våpen, og bare nylig har norsk politi blitt generelt bevæpnet.
– Det er jo tråkig hvis vi ikke kan kjøre etter dem og det heller ikke er mannskap på norsk side til å fange dem opp, sier Simonsson.
Svenske tollere kan ikke lenger forfølge mistenkelige kjøretøy på vei fra Sverige til Norge. Illustrasjonsbilde.
Foto: Heiko Junge– Uakseptabelt
Norske tollere har fortsatt mulighet til å forfølge kjøretøy inn i Sverige.
Men i det norske politiske miljøet vekker det reaksjoner at svenske tollere kanskje må la kriminelle slippe lettere inn i Norge.
Svenske tollere må få dispensasjon til å forfølge kriminelle inn i Norge med våpen, sier Hans Andreas Limi i Frp.
Foto: William Jobling / NRK– Det er uakseptabelt at vår felles trygghet og samarbeidet på grensen svekkes ved at svenske tollere ikke lenger forfølger kriminelle inn i Norge, sier Hans Andreas Limi i Fremskrittspartiet.
Han mener det må gis dispensasjon for å la dem krysse grensen fortsatt.
Partileder i KrF, Dag Inge Ulstein, er like oppgitt.
Dag-Inge Ulstein i KrF kaller det galskap å ikke la svenske tollere få kjøre inn i Norge, selv om de bærer våpen.
Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK– Det er jo galskap hvis de svenske tollerne har oppdaget narkotika og så blir de tvunget til å parkere og la dem slippe unna. Slik kan vi ikke ha det, rett og slett, sier UIstein.
Vurderer tiltak
Regjeringen ser nå på hva som kan gjøres for å møte den nye situasjonen på grensa.
– Sveriges endringer i våpenlovgivning gjør det aktuelt å vurdere ytterligere tiltak for å sikre at det nordiske tollsamarbeidet fungerer best mulig, svarer statssekretær i Finansdepartementet, Ellen Reitan.
Hvilke tiltak det kan være, sies det ikke noe om, men Reitan skriver at
– Regjeringen vil vurdere hvordan samarbeidet mellom norske og svenske tollmyndigheter kan videreutvikles og styrkes i tiden fremover.
Hun viser også til at det skal åpnes en felles norsk-svensk politistasjon midt på grensen ved Magnor i Innlandet.
Farligere kriminelle
Det var i fjor høst svenske myndigheter bestemte at uniformerte tollere på kontrollplasser som Svinesund, skal bevæpnes.
Bakgrunnen var det som ble beskrevet som en økende trusselsituasjon, blant annet ved beslag av større narkotikapartier.
Svenske og norske tollmyndigheter samarbeider, selv om bevæpnede svenskene tollere nå ikke kan forfølge kjøretøy inn i Norge.
Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRKFra før har bare sivile etterforskere i den svenske tolletaten kunnet bære våpen under aksjoner og beslag.
Organiserte kriminelle opererer i økende grad både i Sverige og i Norge, og i flere alvorlige hendelser her i landet har svenske gjengmiljøer vært involvert.
Blant disse er bomben mot en bolig i Drøbak, skuddene mot en person i en bil utenfor Mossehallen og funnet av en bombe i en hage i Fredrikstad.
Men også ved større funn av narkotikapartier, har svensk politi opplevd at de som står bak er villige til å gå langt for å få beholde det verdifulle stoffet.
Derfor har svenske myndigheter valgt å gi tollerne våpen som de kan bruke for å forsvare seg, også på kontrollplasser.
Lang vei i Norge
Blant svenske toller er det tilfredshet med at de får bære våpen.
– Her har det bare vært positive reaksjoner på at dette øker vår sikkerhet, sier Angelia Simonsson på Tullens kontrollplass på Svinesund.
Leder av Norsk Tollerforbund, Karin Tanderø Schaug, vi ha mer bemanning før bevæpning av norske tollere.
Foto: Bård Nafstad / NRKLeder av Norsk Tollerforbund, Karin Tanderø Schaug, mener svenskenes bevæpning er talende for situasjonen de står i på grensa.
– Det sier mye om trusselbildet at det har blitt så alvorlig. Spørsmålet stilles også her nå, men det kommer til å ta tid.
Hun mener det er enda viktigere å få styrket bemanningen på kontrollstasjonene.
– For oss er det aller viktigste å ha nok folk og utstyr til å gjøre jobben vår før vi kan tenke på bevæpning. Våpen løser ikke problemet, sier Tanderø
Publisert 31.07.2025, kl. 11.52