Rekordstor sikkerhetstest:
BODØ (TV 2): Sannsynligheten for at du utsettes for digital manipulasjon og trusler er høy. Slik skal digitale trusler stoppes på Andøya.

Publisert 17.09.2025 06:12
– Det at privat industri sender sine beste ingeniører til Andøya fra hele verden, sier noe om verdien og nytten av å delta på en slik test, sier Tomas Levin, sjefingeniør i Statens Vegvesen.
Denne uken er nærmere 400 deltakere fordelt på 100 organisasjoner fra over 20 nasjonaliteter samlet på Andøya i Nordland.
Saken oppsummert
- Privat industri sender ingeniører fra hele verden til Andøya for å delta i tester mot kritisk infrastruktur.
- Testene inkluderer jamming, spoofing og meaconing av GNSS-signaler.
- Formålet er å styrke motstandskraften mot digitale trusler og sikre presise posisjonsdata.
- Arrangementet er åpent for sivile aktører for å finne nye tekniske løsninger.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI
Her skal det gjennomføre både jamming, spoofing og meaconing mot kritisk viktig infrastruktur.
Blant annet skal systemene til den splitter nye og elektriske bilfergen «MF Hinnøy» utsettes for omfattende angrep.

– Jamming er forstyrrelser eller blokkering av blant annet mobil- og GPS-signaler, mens spoofing er utsending av falske signaler for å lure mottakeren som tar imot disse signalene. Meaconing er avlytting og re-kringkasting av navigasjonssignaler (GNSS), sier Levin.
Sabotasje?
Denne måneden ble flyet til EU-kommisjonens leder, Ursula von der Leyen, utsatt for GPS-forstyrrelser under innflyvning i Bulgaria.
Bulgarske myndigheter mistenker at Russland sto bak. EU omtalte dette som en mulig form for direkte innblanding.

Et splitter nytt passasjerfly fra Airbus er også med på den store øvelsen. Daglig sendes fly opp fra Bodø og mot Vesterålen. I luften vil det bli utsatt for omfattende feilinformasjon og desinformasjon.
– Angrep på GNSS-signal forekommer dessverre altfor ofte, noe som betyr at det er en ganske stor sannsynlighet for at man blir utsatt for slike forstyrrelser. Dette gjelder også i ulike konfliktområder i verden, sier Levin.
Under fjorårets øvelse ble en kabel tilhørende Forsvarets forskningsinstitutt kuttet. Det ble satt i gang en omfattende politietterforskning etter mistanke om sabotasje fra fremmede makter.

– Vi kan ikke med sikkerhet fastslå at dette skyldes bevisst sabotasje, eller om det er en skade som følge av klemskader, uttalte Kay Rønning Nyvold, politiadvokat i Nordland politidistrikt i fjor høst.
Aldri før har så mange land gått sammen for å bekjempe en global trussel. Derfor tar man sikkerheten også rundt årets test på høyeste alvor.
– De riktige myndigheter tar seg av etterforskning og forebygging, så vi er i dialog med dem. Det er en kunst å planlegge for det uventede, så dette er en god øvelse for oss. Vi har hatt en dialog med PST med mål om å lære og bli enda et hakk bedre i år, sier Levin.
Selve øvelsen foregår på Bleik på yttersiden av Andøya.
Livsviktige signal
Under Jammertest på Andøya får industri, brukere og myndigheter delta i jamming og spoofingtester under virkelige forhold.
Dette skjer i samarbeid med norske myndigheter.
I praksis betyr det å simulere bortfall og forstyrrelser av GNSS-signaler og falske posisjoner for å se hvordan systemet oppfører seg.
– Satellitter er en usynlig, men livsviktig del av infrastrukturen i et moderne og trygt samfunn. Hvis de globale navigasjonssystemene (GNSS) faller bort eller blir forstyrret, får det alvorlige følger for alt fra beredskap og transport til digitale tjenester, sier geodesidirektør Per Erik Opseth i Kartverket.

Dette er en unik arena for viktig lære.
– Målet er å dokumentere svakheter, styrke motstandskraften og sikre at samfunnet og brukere i hele landet kan stole på presise posisjonsdata, sier Opseth.
Det er Statens vegvesen, Nasjonal kommunikasjonsmyndighet, Forsvarets forskningsinstitutt, Justervesenet, Norsk romsenter, Kartverket og Testnor som er arrangør.
Åpne tester
Formålet til de som deltar er å finne nye tekniske løsninger, og forbedre utstyrets evne til å sortere bort forstyrrelser.

– Om vi sitter i fly, er ute med en båt, kjører på en vei, eller tar telefonen, så er det veldig sannsynlig at produsentene av delkomponenter har vært på Jammertest og lært.
– Det kan høres storflott ut, men partnerne som arrangerer Jammertest tror vi bidrar til en tryggere verden. At testen er åpen gjør at mange av de sivile aktørene får muligheter til å delta, sier Levin.