FNs generalsekretær António Guterres kritiserer statsminister Benjamin Netanyahu for å ha besøkt israelske soldater som okkuperer et område på syrisk side av våpenhvilelinjen.
Publisert: 19.11.2025 19:37
Israels utenriksminister Gideon Saar, forsvarsminister Israel Katz, forsvarssjef Eyal Zamir og sjefen for sikkerhetstjenesten Shin Bet, David Zini, var også med på besøket, ifølge en talsperson for Netanyahus kontor.
Israel har okkupert de syriske Golanhøydene siden 1967 og har etablert 32 bosetninger i området.
Etter at Syrias president Bashar al-Assad ble styrtet av opprørere i desember i fjor rykket israelske styrker enda lenger inn i nabolandet. Der har de etablert stillinger i en buffersone som patruljeres av FN-styrker.
– Kapasitet
– Vi legger enorm vekt på vår kapasitet her – både den defensive og offensive kapasiteten, var Netanyahus budskap til soldatene onsdag.
– Dette er et oppdrag som kan utvikle seg når som helst, men vi stoler på dere, sier han i en video offentliggjort av statsministerens kontor.
Syrias nye makthavere, som ledes av den tidligere opprørslederen Ahmed al-Sharaa, fordømmer Netanyahus besøk i en kunngjøring.
– Alvorlig brudd
– Syria fordømmer på det sterkeste dette ulovlige besøket og anser det som et alvorlig brudd på landets suverenitet og territorielle integritet, heter det i en uttalelse fra syrisk UD.
Netanyahus besøk er et nytt forsøk fra Israels side på å etablere fakta på bakken som strider mot resolusjoner vedtatt av FNs sikkerhetsråd, het det videre.
FNs generalsekretær António Guterres kritiserte også Netanyahus besøk.
– Dette svært offentlige besøket er bekymringsfullt, for å si det mildt. Vi oppfordrer Israel til å respektere tilbaketrekkingsavtalen fra 1974, sa hans talsmann Stephane Dujarric.

2 hours ago
1











English (US)