Hansa Borg legges ned i Sarpsborg: – Vi har frykta det

3 weeks ago 5



– Vi har frykta det, men det kommer alltid som en overraskelse, sier Tor Bjørnar Nilsen til NRK.

Han har vært ansatt på Hansa Borgs bryggeri på Kurland i Sarpsborg i 42 år.

Nå legges hele produksjonen ned på bryggeriet som har ligget i byens sentrum siden 1855.

Dermed mister 45 ansatte jobben.

– Når såpass mange arbeidsplasser forsvinner er det trist i første omgang, sier Nilsen.

Han er blant de få heldige som fortsatt har jobb i Hansa Borg etter at produksjonen legges ned ved utgangen av 2025. Men mange av kollegaene mister jobben.

Det er mange som har lagt ned en fantastisk innsats for selskapet vårt. Det er først og fremst de vi tenker på i dag, sier kommunikasjonssjef i Hansa Borg og Solera Norge, Stina Kildedal-Johannessen til NRK.

Sarpsborg Arbeiderblad omtalte saken først.

Borg bryggeri

Merkevarene til Borg vil fortsatt bestå etter nedleggelsen.

Foto: NRK

– Stort behov

Produksjonen til Hansa Borg & Solera Norge flyttes fra Sarpsborg til Bergen ved utgangen av 2025.

– Dette er en tung dag for alle ansatte på Borg, sier fagforeningsleder på bryggeriet, Jan Mæhre til NRK.

Hans fokus er nå på å ivareta alle de ansatte som blir rammet av nedleggelsen.

– De ansatte trenger de neste dagene til å prosessere dette og vi skal gjøre alt for at dette skal gå greit for alle. Det er en fin gjeng som nå skal komme igjennom dette sammen, sier Mæhre.

Kildedal-Johannessen forteller at inflasjon, økt grensehandel, svak kronekurs og dyrere energi har ført til at selskapet er nødt til å kutte kostnader.

– Vi har derfor sett på hvordan vi kan stå sterkere i det norske markedet. Vi ser òg at det er et stort behov for at vi må effektivisere produksjonen vår, og ta ned miljøfotavtrykket som bedrift, forteller kommunikasjonssjefen.

Høye kostnader ved å drifte to produksjonsanlegg skal også være en del av årsaken til nedleggelsen. Bryggeriet i Sarpsborg hat også hatt behov for investeringer i ny teknologi og vedlikehold.

Vil du fortsatt drikke Borg- og Fredrikstad-pils når det brygges i Bergen?

– En tøff dag

Beslutningen om å legge ned produksjonen på bryggeriet ble annonsert i et allmøte for de ansatte tirsdag.

– Dette er først og fremst en tøff dag for de ansatte som berøres. Det er en tøff beskjed å få, sier Kildedal-Johannessen til Sarpsborg Arbeiderblad.

Jakob Simmelsgaard, General Manager i Hansa Borg & Solera Norge, sier til avisen at det har vært en vanskelig beslutning.

– Vi har over tid vurdert hvordan vi kan styrke vår posisjon i det norske markedet. Etter grundige vurderinger har vi besluttet å flytte produksjonen fra Sarpsborg. Det er trist å miste mange dyktige ansatte, og vi har en lang og stolt historie i Sarpsborg som vi ønsker å bevare, sier Simmelsgaard.

Både Borg-ølet og Fredrikstad-pilsen vil bestå, sier kommunikasjonssjefen.

Hva som skjer med produksjonslokalene til bryggeriet er fortsatt usikkert.

Det ble tatt en avgjørelse på dette veldig nylig, og vi informerte ansatte i dag. Vi vil bruke tiden nå til å se på hvordan vi skal løse dette fremover, sier Kildedal-Johannessen.

Publisert 08.04.2025, kl. 16.20 Oppdatert 08.04.2025, kl. 18.33

Read Entire Article