– Det er kjempehyggelig, men det hadde vært morsomt å dra med noen andre også på ferietur. Ikke bare med mamma og pappa når man er 48 år, sier Hege Nilsson fra Lillehammer.
Hege Nilsson, elev ved Fjellheimen leirskole.
Foto: Jenny Marie Sveen / NRKI over 20 somre har hun sammen med andre utviklingshemmede fra flere kommuner kunne boltre seg med bading, båtturer, fisking og rideturer ved Fjellheimen leirskole i Engerdal. Foreldrene er med. Da slipper de å betale for en ledsager fra egen lomme.
Blir en dyr ferietur
Det er opp til hver enkelt kommune hvor mye støtte de bidrar med for at utviklingshemmede skal kunne ha med en ledsager på ferietur.
Trang kommuneøkonomi fører til at det blir nedprioritert i flere kommuner. For å komme seg på tur må derfor mange utviklingshemmede betale for å ha med seg en person som kan hjelpe dem.
Hege har taket på årene mens mamma Merethe Nilsson og Elisabeth Andersen blir med på en rotur.
Foto: NRKHvis ikke foreldrene til Hege hadde vært med hadde hun, i tillegg til 3000 kroner for eget opphold, betalt opphold, overtid og nattillegg for en ansatt i fem dager. Da blir ferieturen mange tusen kroner dyrere.
– Brukere som bor i bolig med bemanning kan søke om å få med seg personell på ferietur, sier tjenesteområdeleder for tilrettelagte tjenester i Lillehammer kommune Ragnhild R. Andersen.
Hun sier Lillehammer kommune følger nasjonale retningslinjer. Alle ekstra utgifter må den utviklingshemmede betale.
For ansatte er det frivillig å delta på ferieturer. Planlegging og kostnader skal avklares i forkant med bruker/verge og arbeidsgiver, opplyser Andersen.
En utfordring for mange
Stiftelsen SOR jobber nasjonalt for at alle utviklingshemmede skal kunne ha et aktivt liv i fellesskap med andre. De får mange tilbakemeldinger fra hele landet om at ferie er en utfordring.
– Det er grisedyrt å reise på ferie for en utviklingshemmet, sier daglig leder i stiftelsen SOR Linn Løvlie Slette.
Daglig leder i SOR Linn Løvlie Slette.
Foto: Stine Bækkelien / NRKMens 80 prosent av befolkningen ellers reiser på lengre ferieturer årlig, er det omtrent 60 prosent av personer med utviklingshemming som reiser på ferie minst en uke i året.
Løvlie Slette sier at hvor stor mulighet utviklingshemmede har for en ferietur er avhengig av hvor de bor. Noen kommuner er kreative. Hun nevner Lillestrøm som en kommune som utmerker seg positivt. De arrangerer gruppeturer for utviklingshemmede.
Der har de felles ferieturer for brukere på tvers av seksjoner, forteller vernepleier og spesialkonsulent i Lillestrøm kommune Christina Pettersen. Det gjør at utviklingshemmede kommer seg på både ukesturer og dagsturer.
– Ferie er viktig for alle, men det er kanskje ekstra viktig å komme seg ut når du bor i bofellesskap, sier Linn Løvlie Slette i SOR.
Det merker moren til Hege, Merethe Nilsson fra Lillehammer. Derfor blir hun med hvert år.
– Gjengen vår trenger struktur. På Fjellheimen i Engerdal er det gode pedagogiske opplegg, der lærerne ser den enkelte, sier hun.
Hun sier det i tillegg blir tilrettelagt så alle kan være med, uavhengig av funksjonshemning.
Blir tryggere sosialt
For Mats Andreas Karlsen (25) fra Trondheim er det første gang som elev ved fjellskolen ved foten av Sølen i Engerdal. Høydepunktet er kanopadling.
– Jeg synes det er et helt fantastisk sted. Hele naturen rundt og med fjell på alle kanter, smiler han før han setter seg i kanoen og padler innover på sjøen.
Mats Andreas Karlsen elsker å padle kano, og det får han gjort mye av på leirskolen.
Foto: NRKMor Nina Gjengår er med på turen. Hun vet hvor glad han er i en aktiv ferie. Uten at noen fra familien er med blir det ingen tur.
– Det er jo litt utfordrende for vi må legge til rette ferien vår vi og, sier hun.
Nina Gjengår ser hvor viktig en aktiv ferie er for sønnen Mats (25), derfor blir hun med.
Foto: NRKI år har de fått bistand fra organisasjonen Landsforbundet for utviklingshemmede og pårørende (LUPE), som gir økonomisk støtte til utviklingshemmede i Trøndelag.
Ved Fjellheimen leirskole i Engerdal merker de en endring de siste årene. Flere av elevene må i stadig større grad betale for både sitt eget opphold og en ledsageren sitt opphold.
– Det er jo veldig ulikt hvem som kan betale det og ikke. De som er heldige og arver penger kan jo gjøre det, sier Per Jørgen Høye som jobber på leirskolen.
Per Jørgen Høye har jobbet ved Fjellheimen leirskole i sju år og ser hvordan mange blir tryggere sosialt på et opphold der.
Foto: Jenny Marie Sveen / NRKHan ser hvordan fem dager i fjellheimen påvirker elevene.
– Spesielt hvordan de blir trygge i sosiale sammenhenger. Mange av våre elever er borte hjemmefra ei uke i året og møter nye folk. Og de kjenner på en mestring sosialt, sier han.
Grunn til bekymring
Statssekretær Emil Raaen (Ap) fra Kommunal- og distriktsdepartementet forstår viktigheten av å ta ferie sammen med andre, også for voksne med utviklingshemming.
– Når vi hører om voksne med utviklingshemming som ikke får reist på ferie på grunn av store ekstra kostnader er det grunn til bekymring, sier han.
Raaen mener slike utfordringer viser store forskjeller mellom kommunene, hvor noen mennesker ikke får muligheten til å ta del i det mange ser som en naturlig del av livet.
– Slik skal det ikke være, sier Raaen, og oppfordrer kommunene til å finne løsninger sammen med brukere og fagfolk.
Statssekretær i Kommunal og distriktsdepartementet Emil Raaen.
Foto: Magnus Skaara Drabløs / Ann Kristin LindaasKommunene står fritt i den praktiske bistanden. Det mener statssekretæren er riktig. Han viser til at regjeringen har styrket kommuneøkonomien de siste årene og har varslet ytterligere vekst neste år.
Avdelingsdirektør for helse og velferd i KS, Mari Trommald, sier kommuneøkonomien er vanskelig selv om det er gitt ekstra midler. Det fører til at kommunene må prioritere nødvendige tjenester.
– Kommunene er ikke er pålagt å organisere ferietilbud, sier hun. Likevel gir noen kommuner muligheter for å ta med støttekontakt eller ledsager på ferie ved å samle opp timer.
Det er en spesiell utfordring hvis en person har behov for helsepersonell. I ferietiden er det mangel på personell.
Trommald sier det kan være mulig å søke om tilskudd via Nav i noen tilfeller.
Avdelingsdirektør for helse og velferd i KS, Mari Trommald.
Foto: Tine PoppeVil jobbe for egne rettigheter
Hege Nilsson, som er en gammel ringrev på Fjellheimen, er med i Norsk Forening for Utviklingshemmede (NFU). Der prøver hun å jobbe for bedre rettigheter for de er som henne.
Nå vil hun jobbe for at flere kommer seg på en ferietur. Uten at de må betale flere tusen kroner ekstra for å ha med en ledsager.
– Da slipper man å sitte hjemme hele tiden. Vanlige folk drar jo på ferie. De som har råd til det, sier hun. Hun merker hun får ekstra overskudd.
Når hun kommer hjem skal hun fokusere på å overbevise politikerne om det hun mener er en menneskerett.
Hege Nilsson føler hun har mye igjen for avkoblingen på leirskolen.
Foto: NRKPublisert 29.07.2025, kl. 16.48