Helse Nord-sjefen vil vente med evaluering av PCI-tilbudet: – Helt uaktuelt

2 hours ago 1



– I hjertebehandling er tre timer altfor lang tid, og i behandling av PCI-saken er tre år altfor lang tid. Det er helt uaktuelt.

Det sier fylkestingsrepresentant Stig Tore Skogsholm (H) i Nordland.

Han mener det er åpenbart at Nordlandssykehuset i Bodø, som kun får behandle pasienter med hjerteinfarkt på dagtid i ukedagene, skal få utvide til heldøgnsdrift alle dager.

– Senteret er der. Det er bare å tilrettelegge for at de kan ha åpent 24 timer i døgnet. Det trenger man ikke tre år på. Det er bare å iverksette.

Men fullt så enkelt er det tilsynelatende ikke.

Stig Tore Skogsholm i Nordland Høyre

Stig Tore Skogsholm (H) sitter på fylkestinget i Nordland og har latt seg engasjere av PCI-debatten.

Foto: Kåre Riibe Ramskjell / NRK

Ba om evalueringsrapport

Det erkjenner også administrerende direktør i Helse Nord, Marit Lind.

Onsdag publiserte hun en kronikk på Helse Nords hjemmeside.

– Jeg anerkjenner fullt ut at det er ulike syn på hvordan PCI-tilbudet innrettes best. Uansett syn, bør fakta være avgjørende for valg og prioriteringer i en kunnskapsstyrt helsetjeneste, skriver hun.

Helse Nord-direktør, Marit Lind, blir intervjuet av NRK ved et bord.

Marit Lind blir intervjuet av NRK i 2023 i forbindelse med omorganisering av helsetjenestene i landsdelen.

Foto: Synnøve Sundby Fallmyr

For debatten rundt behandling av akutte hjerteinfarkt i Nord-Norge har pågått i årevis.

Mest debatt har det vært rundt det såkalte PCI-tilbudet, hvor man fysisk går inn i tette blodårer for å løse opp propper.

Tidligere ble dette kun gjort i Tromsø i Nord-Norge, men siden 2020 har det også vært et tilbud i Bodø på dagtid i ukedagene.

Etter mange interne krangler, vedtok styret i Helse Nord å organisere PCI-behandlingen i Bodø under senteret i Tromsø sommeren 2024.

Den gang ville styret ha en evaluering innen utgangen av 2025 på hvordan tilbudet har blitt etter omorganiseringen.

– Ikke grunnlag for døgnåpent i Bodø

Evalueringsrapporten er utarbeidet av UNN-miljøet i Tromsø, og anbefaler å videreføre dagens organisering.

De mener at det ikke er grunnlag for et døgnåpent PCI-tilbud i Bodø – slik mange har tatt til orde for.

Men Lind mener det egentlig er gått for kort tid for at organiseringen kan evalueres på en god nok måte.

– Den nye organiseringen av senteret for invasiv kardiologi har eksistert i mindre enn ett år. Min vurdering er at det behov for å gjøre erfaringer over lengre tid før en evaluering er hensiktsmessig.

Vil evaluere innen tre år

Hun viser til Norsk hjerteinfarktregister som et «særlig viktig» kunnskapsgrunnlag for å vurdere kvalitet og forbedring.

– Den beste kunnskapen vi har om behandlingsresultatene for hjerteinfarktpasienter kommer fra Norsk hjerteinfarktregister, et nasjonalt kvalitetsregister.

Men årsrapporten fra 2024 dekker ikke perioden etter at PCI-tilbudet i Nord-Norge ble omorganisert.

– Også det taler for å vente med en evaluering, slik jeg vurderer det, skriver Lind i kronikken.

Hun foreslår derfor at det skal lages en ny statusoppdatering, med evaluering av driftsmodellen og utvikling av behandlingstilbudet.

Det skal skje innen tre år, skriver Lind.

Lind har delt sine vurderinger med direktørene i helseforetakene i regionen, og ifølge direktøren har de gitt sin tilslutning til saken.

– God behandling i nord

I kronikken fastholder hun at Helse Nord har gode behandlingsresultater, til tross for en rekke medieoppslag som Lind mener gir inntrykk av det motsatte.

Hun peker til årsrapporten for 2024 fra hjerteinfarktregisteret og viser til at hjertepasienter i Nord-Norge overlever like bra som ellers i Norge.

Samtidig har NRK skrevet flere saker om pasienttilfeller fra Nordland som har fått forsinket behandling som følge av at PCI-tilbudet i Bodø har vært stengt for dagen.

Flere saker har endt hos Statsforvalteren. Noen er fortsatt til behandling, mens i minst én annen sak har fylkeslegen har konkludert med lovbrudd.

Dette kommenterer også Lind i kronikken.

– Jeg har lest om disse hendelsene. I to tilfeller gjelder det, som jeg forstår det, saker som er meldt til Statsforvalter og ennå ikke er ferdig behandlet. De kan jeg derfor ikke kommentere.

– Uten å ta stilling til innholdet i sakene, har jeg forståelse for belastningen pasienter og pårørende har opplevd ved hendelser media har omtalt, legger hun til.

Styremøtet i Helse Nord er 26. november i Karasjok.

Publisert 19.11.2025, kl. 20.49

Read Entire Article