På kjøkkenet sitt på Karlsrud i Oslo står Erik Tenden (38) og pakker familiens bilnøkler inn i aluminiumsfolie. Så legger han nøklene inn i stekeovnen.
Historien om hvorfor Tenden endte opp med å å gjøre nettopp dette, starter mandag 29. september.
Familiefaren har akkurat gått ut av huset i Steingrimsvei og sitter i bilen for å kjøre barna til skolen. Plutselig ringer kona.
Det viser seg at det har vært innbrudd i bilen hennes.
– Når man titter innvendig, så er alt dratt ut av dashbordet og midtkonsollen. Alt lå strødd utover, forklarer Tenden til Åsted Norge.
I nærheten av bilen legger han merke til flere merkelige ting. Blant annet ligger det en verktøy-lader i en hekk og noen bruksanvisninger til el-verktøy ved en tilhenger rett ved siden av. I søppelkassa finner Tenden tomme kasser til el-verktøy. Når han ser over på den andre siden av veien oppdager han noe annet.
– Der står boddørene på vidt gap hos naboene, sier Tenden.
Det viser seg at gjenstandene han har funnet stammer fra et innbrudd i arbeidsbilen til en av naboene.
Mystisk nøkkelaktivering
Fra bilen til kona er det ikke stjålet noe, og de finner ingen utvendige tegn til innbrudd. Samtidig føler de seg sikre på at bilen har vært låst.
Så kommer Tenden på noe.
– Jeg tenkte at jeg måtte sjekke overvåkingskameraet vi har. Da ser jeg at noen har tuslet inn her rundt klokken 02.30 om natten, forbi huset og inn i hagen. To minutter etterpå kommer han gående ut igjen, sier Tenden.
Ute i hagen registrerer Tenden at noen tilsynelatende har forsøkt å bryte opp låsen på boden.
Han tror imidlertid at kameraobservasjonen like før klokken 02.30 også kan ha sammenheng med noe annet: Innbruddet i bilen.
– Vi har vært på Audi og undersøkt det. De kan bekrefte at den nøkkelen vi hadde her i huset ble aktivert rundt klokken 02:30, sier Tenden.
Han mistenker at vedkommende som står bak innbruddet, har brukt en spesiell metode for å låse opp bilen.
– Det må jo være sånn at de har brukt noe hackeutstyr. Grunnen til det, er at den nøkkelen lå her inne, og vi har smekklås på døra. De har jo ikke vært her inne. Så i og med at Audi kan bekrefte at den nøkkelen har blitt tatt i bruk, så har de brukt noe signalforsterkningsutstyr for å bruke den bilnøkkelen, sier Tenden.
Kan ha brukt signalforsterker
Det finnes eksempler på bruk av slike signalforsterkere i Norge. Enkelte av tilfellene er også fanget på kamera.
I 2021 omtalte blant annet Åsted Norge en sak der en bil ble stjålet fra en bolig i Gran kommune i Innlandet.
På en overvåkningsvideo kunne man se hvordan én av de to gjerningspersonene holdt opp det som trolig er en signalforsterker, for å fange opp signalet fra en bilnøkkel som lå inne i huset.
Like etter fikk gjerningspersonene start på bilen og stakk av.
Politifaglig etterforskningsleder i Kripos og leder av tipsmottaket i Åsted Norge, Tor Kjetil Kallmyr, sier politiet ikke har oppfatning av at bruk av signalforsterkere er særlig vanlig i Norge.
– Politiet har ikke noen eksakte tall på hvor mange tilfeller det er. Vi er kjent med at det skjer fra tid til annen. Jeg tror det nærmeste vi kommer er forsikringsselskapene, som sier at det ikke er veldig utbredt, sier Kallmyr.
– Ubehagelig at noen driver og lusker
Tilbake i Steingrimsvei på Karlsrud i Oslo, mener Erik Tenden at det må ha vært flere som samarbeidet også under innbruddet i konas bil.
– Det må ha vært mer enn én. For én må fange opp signalet og den andre må stå ved bilen. Du får ikke til begge deler samtidig, sier Tenden.
– Det er jo ubehagelig. Man ligger jo inne i huset sitt og sover, og tenker at alt er greit. Da er det jo ubehagelig at noen driver og lusker rundt huset.
Nøkler i ovnen
Så var det dette med hvorfor Tenden la bilnøklene i stekeovnen.
Like etter innbruddet i bilen skulle familien reise på ferie. Da fant Tenden ut at han ville beskytte bilnøklene.
– Da googlet jeg, i tillegg til at jeg kan litt om signaler og sånt, og fant ut at hvis du tar aluminiumsfolie rundt nøklene og så legger dem inn i ovnen er det umulig å fange opp de signalene. Da går det ikke an å bruke signalforsterkningsutstyr, sier Tenden.
Når familien nå er hjemme igjen fra ferie, er imidlertid bilnøkler i stekeovnen et tilbakelagt kapittel. De har i stedet gått til anskaffelse av et såkalt «faraday cage».
– Denne boksen kan man bare slippe nøklene oppi, og så går det ikke an å kopiere signalet fra nøklene, sier Tenden.
– Det er liksom ikke så opprettholdbart å bruke aluminiumsfolie og legge bilnøklene i ovnen.
Se Åsted Norge på TV 2 mandag kl. 20.00 og når som helst på TV 2 Play.













English (US)