Ukraina-fred: Dette kan bli billigere

2 hours ago 1



– Jeg tror aldri vi går tilbake til slik det var før krigen, men jeg tror definitivt det vil bli bedring i markedene, sier NHH-professor Frode Steen.

Kan det bli fred mellom Russland og Ukraina nå?

Søndagens møte mellom presidentene Donald Trump og Volodymyr Zelenskyj gir i det minste et glimt av håp.

– Vi har gjort stor framgang mot å få en slutt på krigen. Jeg tror vi er mye nærmere en avtale mellom Russland og Ukraina, sa Trump etter møtet.

Også Zelenskyj smilte og sa at de er «90 prosent enige» om fredsplanen på 20 punkter som ukrainerne hadde med seg til USA. Spørsmålet er om Putin vil gå med på den.

 Jonathan Ernst / Reuters / NTB
SMIL: Det var god stemning da Ukraina sin president Volodymyr Zelenskiy og USA-president Donald Trump møtte pressen etter søndagens møte i Florida. Foto: Jonathan Ernst / Reuters / NTB

– Lavere priser

Hvis USA klarer å forhandle frem en fredsavtale der alle parter er fornøyde, vil det gi sårt tiltrengt ro i deler av Europa. 

Fred kan også påvirke nordmenn, særlig økonomisk.

– Et fritt Ukraina som ikke trenger å slåss, og heller kan konsentrere seg om full matproduksjon, vil etter all sannsynlighet føre til lavere matpriser her til lands. Noe annet vil være rart, sier NHH-professor Steen.

 Penelope Alida Larsen / TV 2
FORSKER: Frode Steen er professor ved Norges Handelshøyskole, og har i en årrekke fulgt nøye med på hvordan europeiske strømninger påvirker forholdene her hjemme. Foto: Penelope Alida Larsen / TV 2

Han har forsket på matvarehandel og markedskrefter i mange år, og sier Ukraina er en enormt viktig matprodusent.

Ifølge Norad har Ukraina nemlig etablert seg som en av verdens ledende eksportører av hvete, mais, bygg og oljevekster, med viktige markeder i Asia, Afrika og Midtøsten.

Landbruk er faktisk hovedinntektskilden til en tredjedel av landets befolkning.

 Efrem Lukatsky / AP / NTB
FRUKTBART: Ukraina er viden kjent for et tykt og godt jordsmonn. Det gir veldig gode forhold for landbruk og kornproduksjon. Foto: Efrem Lukatsky / AP / NTB

– Som samfunnsøkonom har jeg sterk tro på handel og bedre muligheter for dette når konflikten er borte, sier Steen.

– Samtidig er mange av landbruksområdene rammet av krigsskader og forurensing, så det vil nok ta tid før matprisene synker.

Billigere strøm?

Om strømprisen vil gå ned er vanskeligere å spå, sier NHH-professoren.

– En normalisering av Europa vil kunne gi lavere strømpris, men dette er mer sammensatt. Jeg kan ikke forestille meg at Europa er så naive at de baserer seg på import av russisk gass igjen.

Før krigen startet i februar 2022 eksporterte Russland enorme mengder gass. Landet sto faktisk for en tredjedel av hele totalforbruket i Europa.

Nå er importen betydelig redusert på grunn av krigen, og Steen tror det europeiske strømmarkedet er permanent forandret.

– Markedet har blitt mye mer samlet og strømnettet er mer sammenkoblet på tvers av land. Hvis vi skal klare oss uten russisk gass må Europa tenke løsninger de tidligere har valgt bort.

Som for eksempel?

– Atomkraft kan få nytt fokus, men atomkraft er dyrt og mange er skeptiske til dette, sier Steen.

 JOSEP LAGO / AFP / NTB
ATOMKRAFT: Spania er et av landene som har gått imot EU sitt ønske om å fase ut kjernekraft. Her fra Asco-kjernekraftverket i Tarragona, nordøst i landet. Foto: JOSEP LAGO / AFP / NTB

Det er 100 operative kjernereaktorer i EU, og disse står for en fjerdedel av unionens samlede produksjon av elektrisk energi.

De siste årene har flere land stengt ned reaktorene sine, og det er ventet at denne typen kraftproduksjon vil avta frem mot 2030.

– Tilliten er brutt

Investeringsdirektør Robert Næss i Nordea tror i likhet med Steen det er lite sannsynlig at Europa starter opp igjen med russisk gasshandel i samme stil som før.

– Tilliten til Russland er brutt. For folk flest tror jeg ikke en fredsavtale vil gi de helt store endringene, men det kan tenkes at matprisene synker.

Næss er spent på hva som skjer med viljen til å handle med Russland i årene etter krigen.

– Kanskje man begynner å slappe av når det har gått ett eller to år. Alt kommer an på hva EU vil.

 Pål S. Schaathun / TV 2
OVERBLIKK: Robert Næss er investeringsdirektør i Nordea, og følger tett med på hvordan uroen i Europa påvirker markedene. Foto: Pål S. Schaathun / TV 2

Mindre til velferdsgoder

Selv om matprisene kanskje vil synke, er begge økonomiekspertene klare på at folk kommer til å merke statens prioriteringer om mer penger til forsvar.

– Og det spiser av de offentlige pengene. Det blir mindre til skole, helse og andre velferdsgoder, sier Steen.

I juni 2024 meldte regjeringen at alle partiene på Stortinget var enige om en langsiktig gigantinvestering i Forsvaret med prisramme på minst 611 milliarder kroner.

Han er klar på at hele fiendebildet i Europa har endret seg.

– Russland har atter en gang blitt en fiende. Vi kan ikke stole på naboen i øst, og det vil føre til en helt annen militær industri enn tidligere. Dette vil fordyre driften i Europa, sier Steen.

 Ingvill Sunnby / TV 2
KRAFTTAK: De kommende årene skal Norge gjøre enorme investeringer for å ruste opp Forsvaret og Norges forsvarsevne. Foto: Ingvill Sunnby / TV 2

I tillegg skal Ukraina bygges opp igjen når krigen får en ende.

– Da må det enorme investeringer til, og det kan være positivt for europeiske selskaper som jobber med dette, sier Næss.

Dette bør du ikke gjøre

Uansett om det blir fredsavtale eller ikke, har spareekspert Sondre Kverneng Nordnes i Sparebank 1 ett råd til alle småsparere.

– Ikke prøv å «time» investeringene for å treffe topp og bunn i markedet. Det svinger fra dag til dag, og mye avhenger også av innholdet i en eventuell fredsavtale.

Han sier markedene liker stabilitet, og at Ukraina-fred og geopolitisk ro vil kunne gi lavere inflasjon, lavere energipriser og styrket avkastning på rentefond og aksjer.

– Vi ser at de som holder seg investert i markedet har hatt god avkastning de siste årene, og det er nok det lureste fremover også.

Read Entire Article