Det er ikke riktig å skylde på Netanyahu-regjeringen alene for det som skjer på Gazastripen.
Publisert: 18.12.2025 18:00
I kommentaren «Jødehaternes logiske mageplask» 18. desember skriver Joacim Lund om den stigende jødefiendtligheten i Norge. Han sier i korthet at hendelsene på Gaza ikke skal føre til økt negativitet overfor jøder i Norge, noe den lille minoriteten har opplevd siden 7. oktober 2023.
Men så gjør han selv den feilen å rette baker for smed, ved å rette alt skytset for det som skjer av krigens grusomheter på Gaza, som påvirker den norske allmennheten, på Israels regjering, Netanyahu og forsvarsstyrkene. Dette helt uten å nevne Hamas, som ved sin folkerettsstridige terroraksjon startet krigen, som terroriserer sin egen befolkning ved å slåss under dem i tunneler, ved siden av og bak dem, og som stjeler maten deres og henretter dem dersom de protesterer. Som gjør dem medskyldige ved å gjemme gisler hjemme hos dem, og derved utsetter dem for ytterligere farer.
En slik ensidig beskrivelse legger ved til bålet, jødefiendtligheten i Norge. Og det samme dag som avisen har maskerte Hamas-kriger på førstesiden som symbol på de prøvelser Gaza fortsatt står overfor. Derfor er det ikke bare jødehaternes logiske mageplask som beskrives, men avisens eget sådanne.

15 hours ago
2











English (US)