Matcha har tatt verden med storm – og Japan sliter med å levere.

Publisert 01.08.2025 17:13
Matcha er ikke bare en grønn drikk lenger. Det er blitt en trend på TikTok, en favoritt i hippe kafeer – og et globalt teproblem.
Matcha-te har blitt så populært at produsenter i Japan rett og slett ikke klarer å holde tritt med tørste kunder, melder Time Magazine.
Teen, som lages av finmalte blader fra planten «camellia sinensis», har fått et kraftig oppsving gjennom sosiale medier – særlig på TikTok.

Turistboom
Samtidig har Japan opplevd en turistboom uten like. I 2024 besøkte hele 36,9 millioner internasjonale turister landet, skriver Time Magazine.
Det er ny rekord – og godt over forrige topp på 31,9 millioner i 2019. Mange av de reisende har også fått smaken på ekte, japansk matcha.
Flere store produsenter sier nå at det begynner å bli tomt på lageret. Allerede i oktober 2024 varslet Ippodo og Marukyu Koyamaen at de måtte kutte salget av enkelte produkter.

Dårlige avlinger
Og det er ikke bare etterspørselen som er problemet. Været har også spilt inn.
I fjor sommer var det ekstremt varmt i Kyoto-området. Dette er en viktig region for produksjon av tebladene som brukes i matcha. Heten førte til dårlige avlinger i vår.
Ifølge nyhetsbyrået Reuters har mange bønder fått lavere produksjon. En av dem, Masahiro Yoshida, forklarer at han bare fikk høstet 1,5 tonn i år – det er 25 prosent mindre enn han vanligvis får.

Eksporten øker
Prisene har også økt kraftig. I mai ble råvaren tencha solgt for 8235 yen per kilo under en auksjon i Kyoto. Det er 170 prosent mer enn året før, ifølge Global Japanese Tea Association.
Japan har prøvd å øke produksjonen. Flere bønder har gått over til å dyrke matcha de siste ti årene. Likevel tar det opptil fem år før nye tebusker kan høstes. Det betyr at produsentene ikke kan dekke behovet med én gang.
Ifølge Forbes ventes matcha-markedet å nå fem milliarder dollar innen 2028 – en vekst på over 10 prosent siden 2023.
