Mol og Sørum videre i VM – slo tilbake etter krisestart

3 hours ago 7



  • 19. november 2025 kl. 11:00

    Mol og Sørum videre i VM – slo tilbake etter krisestart

    Anders Mol og Christian Sørum trøblet seg gjennom 16-delsfinalen og holdt liv i gulljakten i sandvolleyball-VM.

    Den toppseedede duoen trengte et comeback etter et svært rufsete åpningssett i australske Adelaide. Sam Schachter og Jonny Pickett fra Canada ble slått med sifrene 18-21, 21-14, 15-11.

    Norges fremste sandvolleypar ble verdensmestere i 2022. Suksessen kom etter at det de tok bronse tre år tidligere. I forrige VM i 2023 ble det exit i kvartfinalen.

    Senere onsdag skal Mathias Berntsen og Hendrik Mol spille 16-delsfinale mot østerrikerne Christoph Dressler og Philipp Waller.

    I puljespillet vant begge to de norske lagene alle sine tre kamper. Det tredje laget med Adrian og Markus Mol røk ut i 1. utslagsrunde etter å ha blitt nummer tre i gruppen som ble vunnet av Berntsen og Mol.

    Mesterskapet i Adelaide avsluttes med finale søndag. (NTB)

    Anders Mol og Christian Sørum fra Norge

    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • 19. november 2025 kl. 09:52

    Stjernespekket middag: Ronaldo møtte Trump i Det hvite hus

    Cristiano Ronaldo (40) var blant gjestene til bords i Det hvite hus tirsdag. USAs president Donald Trump kom med en melding til fotballstjernen.

    Det ble holdt en storslått middag for den saudiske kronprinsen Mohammed bin Salman. Kronprinsen, som i praksis styrer Saudi-Arabia, er denne uken på besøk i Washington. Tidligere på dagen godkjente Trump salg av en «større forsvarspakke» til Saudi-Arabia.

    Ronaldo tok plass ved bordenden der Trump satt. Like etter kom Trump og den saudiske kronprinsen inn.

    – Sønnen min er stor fan av Ronaldo, sa Trump i en tale før middagen.

    Trumps yngste sønn Barron (19) fikk også møte den portugisiske stjernen.

    – Jeg tror han respekterer faren sin litt mer nå, bare fordi jeg introduserte dere for hverandre, sa Trump.

    Ronaldo har tidligere uttalt at han ønsket å møte Trump. Det sa han blant annet i et intervju med Piers Morgan som ble publisert tidligere i november.

    Næringslivsledere som Apples toppsjef Tim Cook og Tesla-gründer Elon Musk var også til stede i Det hvite hus.

    Ronaldo var ikke den eneste med røtter fra fotballen til stede under middagen. Også president Gianni Infantino i Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) var på plass. Neste års VM avholdes i USA, Mexico og Canada. (NTB)

    Flere personer sitter ved et pyntet middagsbord med blomster og stearinlys. En kvinne i elegant kjole og en mann med grønn blazer er i fokus. Det er dekorative elementer og tallerkener med mat synlige på bordet. Omgivelsene er stilige og formelle, noe som tyder på en høyprofilert anledning.

    Foto: Alex Brandon / AP / NTB
  • 19. november 2025 kl. 09:50

    Fifa svartelister nett-troll etter hatmeldinger – nektes å kjøpe VM-billetter

    Det internasjonale fotballforbundet tar tøffe grep mot personer som har kommet med hatefulle ytringer og trusler. Planen er å stanse dem fra å dukke opp under VM.

    Grepene framgår av en ny rapport som ble presentert i helgen.

    Fifa har trappet opp kampen mot hat og trusler i sosiale medier etter tidligere å ha mottatt kritikk for ikke å beskytte spillerne i verdensfotballen tilstrekkelig.

    En rapport fra spillerforeningen Fifpro har blant annet pekt på at én av fem spillere ble utsatt for verbale overgrep under kvinne-VM i 2023.

    Fifa har svart på kritikken ved å innføre verktøyet «Social Media Protection Service», en kombinasjon av tekniske hjelpemidler og mer fleksible alarmfunksjoner for å beskytte spillerne.

    – Jeg vil være helt tydelig på at fotball må være et trygt og inkluderende miljø – både på banen, på tribunen og på nett, sier Fifa-president Gianni Infantino.

    Fifa opplyser at forbundet har rapportert inn over 30.000 truende innlegg i forbindelse med turneringene sine bare i år til sosiale medieselskaper. Elleve personer er meldt til politiet i land som Argentina, Brasil, Frankrike, Storbritannia og USA.

    Én sak er overlevert til Interpol.

    I tillegg til politisakene setter Fifa også i verk egne tiltak for å straffe nett-trollene. Blant annet blir personer som forbundet har identifisert som truende nå utestengt fra å kjøpe billetter til kommende arrangementer som herre-VM i Nord-Amerika neste år.

    Gianni Infantino er avbildet mens han gestikulerer under en pressekonferanse. På bordet foran ham står en fotball, samt flere vannflasker. Det er ingen synlige deltakere i bakgrunnen, og det synes å være et lysere rom. Infantino har på seg en mørk dress med slips.

    Foto: Future Investment Initiative Media Center / Reuters / NTB
  • Read Entire Article