Sannsynligvis angrer ikke en eneste svenske om de startet mandagen grytidlig.
For før kampen hadde rukket å bli syv minutter gammel kunne svenskene slippe VM-jubelen løs.
Da banket Yasin Ayari ballen kontant i mål, før han serverte en tilbakeholden målfeiring.
– Et veldig spesielt øyeblikk, sa TV 2-kommentator Peder Mørtvedt etter scoringen.
For mannen som scoret Sveriges første VM-mål kunne like gjerne ha entret banen i rødt.
Valgte Sverige
Ayaris far er nemlig fra Tunisia.
– De snakket med meg og stilte noen spørsmål. Men jeg har spilt for Sverige på de andre landslagene siden jeg var liten. Så det var bare naturlig å fortsette, har Ayari tidligere sagt om landslagsspill for Tunisia, ifølge Aftonbladet.
Den svenske avisen har også tidligere pratet med Ayaris far. Han beskrev sønnen som bestemt da han sa nei til landet nord i Afrika.
En avgjørelse faren støttet fullt ut.
– Jeg sa til ham at han skulle få den følelsen fra magen, hva enn han ville. Barna mine hører hjemme i Sverige. Barna mine er født i Sverige. Jeg vil at han skal spille med Sverige. Han skal føle at han gir tilbake til landet som virkelig tok vare på ham, skal faren ha sagt til.

Hvem har størst sjanse til å vinne vm?
Akkurat nå er Spania favoritten
| 1 | Spania | 8,3 % |
| 2 | Frankrike | 7,4 % |
| 3 | England | 6,3 % |
Basert på NRKs VM-prognose.
– Alt går inn
Men Ayari var ikke den eneste som skulle tegne seg på scoringslisten. Etter en halvtimes spill sendte Aleksander Isak av gårde et skudd – som ikke umiddelbart så ut til å ende med mål.
– Alt går inn for svenskene, sa TV 2s Mørtvedt da ledelsen ble doblet.
For i Tunisia-målet var det ikke en keeperprestasjon fra øverste hylle Chamakh leverte.
Ballen spratt via hanskene til Tunisias sisteskanse, men fortsatte hele veien inn i nettmaskene.
Like før pause skulle imidlertid den svenske jubelen gå ned en oktav. Hannibal Mejbri pisket inn et innlegg på hodet til Omar Rekik, som stanget inn reduseringen for gjestene.
Men det skulle bli mer gulblå jubel. For etter rotet Tunisia i egen boks, og Isak fikk snappet ballen. Han fant spissmakker Viktor Gyökeres, som dunket inn 3–1.
Noen minutter før slutt skulle det komme mer. Innbytter Mattias Svanberg hadde knapt entret banen før han satte inn 4–1.
– Svensken bare lesser på seg selvtillit og bekreftelser her nå. Det må gjøre utrolig godt for Potter, sa NRK-ekspert Bengt Eriksen i direktesendingen på NRK Radio.
Og 4-1 skulle bli 5-1 før slutt. Nok en gang scoret Ayari på et langskudd.
Dermed har Sverige – som hanglet både mot Norge og Hellas i opptakten til mesterskapet – allerede flere poeng i VM enn de maktet å skaffe seg i VM-kvaliken.
Søndag kveld spilte Nederland og Japan 2–2. Det betyr at Sverige leder gruppa.
Publisert 15.06.2026, kl. 05.57 Oppdatert 15.06.2026, kl. 05.59



Spania
Frankrike
England
Argentina
Brasil
Portugal
Tyskland
Nederland
Marokko
Colombia
Belgia
USA
Mexico
Kroatia
Senegal
Uruguay
Norge
Japan
Sør-Korea
Canada
Sveits
Ecuador
Østerrike
Egypt
Elfenbenskysten
Algerie
Tyrkia
Australia
Sverige
Iran
Skottland
Paraguay
Bosnia-Hercegovina
Ghana
Sør-Afrika
Tunisia
Tsjekkia
Kongo-Kinshasa
Usbekistan
Saudi-Arabia
Qatar
Panama
Irak
New Zealand
Kapp Verde
Jordan
Haiti
Curacao










English (US)