Representantenes hus har vedtatt at USAs justisdepartement må frigi alle dokumenter i etterforskningen av den overgrepsdømte milliardæren Jeffrey Epstein.
Forslaget har fått nok støtte til å passere i Representantenes hus, men avstemmingen fortsetter, ifølge Reuters.
Dermed går forslaget videre til Senatet og deretter president Donald Trump, om det blir vedtatt der.
Forrige uke ble over 20.000 dokumenter fra den dømte, avdøde overgriperen Jeffrey Epstein offentliggjort.
Trump og Epstein var bekjente, og flere demokrater har tatt til orde for at resten av dokumentene tilknyttet Epstein-saken bør frigis.
Les også: Jagland i Epstein e-post: – Hvis Trump vinner valget slår jeg meg ned på øya di
Trump har benektet enhver befatning med eller kunnskap om menneskehandelen og de seksuelle overgrepene til sin tidligere venn.
Epstein tok sitt eget liv i fengsel i 2019 mens han ventet på å bli stilt for retten i en menneskehandelsak. Han hadde erklært seg ikke skyldig, og saken ble henlagt etter hans død.
Les også: Eksfinansminister i USA sier fra seg alle verv etter Epstein-eposter
Epstein ble dømt for overgrep i en annen sak i 2008. Trump lovet i valgkampen i fjor å frigi Epstein-dokumentene, men forsøkte etter seieren å vende fokuset vekk fra saken, noe som skapte sterke reaksjoner blant mange av støttespillerne hans.
I helgen snudde han imidlertid, og også Mike Johnson, republikanernes leder i Representantenes hus, har tatt til orde for å offentliggjøre dokumentene.
I dokumentene som ble frigitt forrige uke, var det blant annet en epost der Epstein skrev at Trump «visste om jentene», men det er ikke klart nøyaktig hva han viste til.
Informasjon om Epsteins ofre eller pågående føderale etterforskninger vil kunne sladdes.
Har du tips?
Send oss informasjon, bilder eller video.

2 hours ago
2












English (US)