Selskapet tar over ansvaret for å videreutvikle og distribuere den ferske laksen.
– Vi selger merkevaren til Insula, som vil ivareta den videre, sier konsernsjef Linda Litlekalsøy Aase i Bremnes Seashore til NRK.
Salma har frem til nå blitt produsert på Bømlo i Vestland. Nå skal laksen produseres på Salmar sitt anlegg på Frøya i Trøndelag.
Får ikke tilbake jobben
Bømlo-selskapet som frem til nå har Salma-laks, Bremnes Seashore, gikk ut og sa at de la ned produksjonen i desember i fjor.
Dermed ble Salma-laks historie og 100 ansatte mistet jobben. Siden har selskapet jobbet for å skaffe «et nytt hjem» til laksen.
Konserndirektøren avslører at mange har vært interessert.
– Vi ville velge noen som vi var sikre på at ville utvikle og videreføre merkevaren på en god måte. Det var avgjørende.
– Får dette noe å si for de ansatte som mistet jobben?
– Dessverre ikke. Hundre mennesker har gått ut av døren her hos oss. Dette vil ikke ha noe å si for de arbeidsplassene, sier Aase.
Insula kjøper merkevaren, ikke noe annet, presiserer hun.
Bømlo-selskapet Bremnes Seashore avslørte i desember i fjor at de la ned produksjonen av Salma-laks. Hundre ansatte mistet jobben.
Foto: Olav Røli / NRK– Naturlig å ta opp telefonen
Administrerende direktør Sigvald Rist i Insula kaller Salma-laks for «en fantastisk, sterk merkevare».
– Da de ville fristille Salma, var det veldig naturlig for oss å ta opp telefonen og melde interesse for å videreføre den, sier han.
Han mener at norske forbrukere fortjener å ha merkevaren i butikkhyllene.
Årsaken til nedleggelsen var at folk ikke har råd til å kjøpe dyr laks. Selskapet ga regjeringen skylden for det.
– Hva tenker du skal til for at folk skal kjøpe laksen?
– Vi håper og tror at prisen kan komme ned når produksjonen i Norge kommer opp. Selv om det er dyrt, så er det billigere enn indrefilet og andre produkter i kjøledisken, sier han.
Konkurransetilsynet må godkjenne handelen. Dersom det går gjennom, vil produksjonen starte opp etter sommerferien.
Nå blir merkevaren SALMA solgt til nordnorsk sjømatkonsert. Her signerer administrerende direktør Sigvald Rist i Insula avtalen med konsernsjef Linda Litlekalsøy Aase i Bremnes Seashore.
Foto: Olav Røli / NRKPublisert 18.03.2025, kl. 12.30 Oppdatert 18.03.2025, kl. 12.50