Sier nei til Ukraina-lån

1 hour ago 1



Den europeiske sentralbanken avviser å stille garanti for utbetaling til Ukraina, og sier det ville være ulovlig, skriver Financial Times.

Den europeiske sentralbanken avviser å stille garanti for et lån på 140 milliarder euro til Ukraina, og sier det ville bryte med EU-traktatlovgivningen som forbyr monetær finansiering. Foto: Michael Probst / AP / NTB

Publisert: 02.12.2025 18:24

Et slikt forslag er ikke under vurdering, da det sannsynligvis ville bryte med EU-traktatlovgivningen som forbyr monetær finansiering, opplyser ESB ifølge Financial Times.

ESB avviser å stille garanti for en utbetaling på 140 milliarder euro til Ukraina, noe som er et slag mot EU-planen om å skaffe et «erstatningslån» med sikkerhet i fryste russiske eiendeler.

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) har tidligere sagt at det ikke er aktuelt for Norge å stille som garantist for EUs mulige lån til Ukraina.

EU er under press for å få på plass finansiering for Ukraina de neste to årene. Kyiv står overfor pengemangel samtidig som det russiske militært angrepet pågår og det amerikansk fredsinitiativ trekker ut.

Under EU-kommisjonens plan skulle EU-landene stille statsgarantier for å dele tilbakebetalingsrisikoen på lånet til Ukraina.

Som svar på Den europeiske sentralbankens holdning har kommisjonen begynt å arbeide med alternative forslag som ville gi midlertidig likviditet for å garantere lånet, ifølge EU-tjenestemenn.

Read Entire Article