Skottland klare for VM etter overtidsdrama – Danmark må i VM-playoff

2 hours ago 1



Akkurat nå

Skottland ble sendt til himmels på overtid. Nå må Danmark gjennom playoff.

Foto: Lee Smith / Reuters / NTB
  • Mats Arntzen, VG

    Mats Arntzen, VG

Ett poeng skilte lagene før gruppefinalen i Glasgow. Danmark var nødt til å unngå tap for ikke å miste førsteplassen i gruppen.

To ganger tok Skottland ledelsen og dyttet Danmark ned på playoff-plass. Begge gangene utlignet danskene og tok tilbake tabelltoppen.

Men så kom nådestøtet i kampens 93. spilleminutt da Kieran Tierney satte ballen i mål bak Kasper Schmeichel.

Foto: Jane Barlow / AP / NTB

Danmark satset alt og sendte alt frem i jakten på utligning. Kasper Schmeichel sto litt for langt ute. Det så Kenny McLean – som hamret inn 4–2 fra midtbanestreken.

Dermed er skottene i likhet med Norge klare for fotball-VM for første gang siden 1998. De møttes også i gruppespillet den gangen.

Foto: Lee Smith / Reuters / NTB

Skottene fikk en drømmestart da Napoli-spiller Scott McTominay steg til værs og brassesparket inn ledermålet allerede etter tre minutter.

Men ti minutter ut i andre omgang fikk danskene straffespark. Andy Robertson felte Gustav Isaksen på kanten av sekstenmeteren.

Foto: ROBERT PERRY / EPA / NTB

Den polske dommeren Szymon Marciniak mente situasjonen var innafor og dømte straffespark til Danmark. Det satte Rasmus Højlund sikkert i mål.

Få minutter etterpå fikk danskene en kalddusj da høyrebacken Rasmus Kristensen fikk sitt andre gule kort.

John McGinn gikk nokså lett i gresset, og høyrebacken trodde ikke det han så da det røde kortet ble dratt opp.

Foto: Jane Barlow / Pa Photos / NTB

Da innbytter Lawrence Shankland sendte Skottland i ledelsen for andre gang i kampen, så det virkelig mørkt ut for Danmark. Men nok en gang utlignet de – denne gangen ved Manchester United-spiller Patrick Dorgu.

Men på overtid raknet det altså for Danmark, som nå må gjennom to kamper for å kvalifisere seg til fotball-VM neste sommer.

Read Entire Article