Saken oppsummert
- Tidligere ambassadør Kåre Aas advarer om at Trumps trusler om straffetoll kan skade forholdet mellom USA og Europa.
- Trump har truet åtte land med straffetoll hvis USA ikke får overta Grønland.
- Aas mener Europa må svare samlet og koordinert på Trumps utspill.
- Reaksjonene fra europeiske ledere er sterke, og EU planlegger en samlet respons.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI
– Dette er såpass alvorlig at det er vanskelig å se hvordan man skal komme seg ut av dette på en god måte.
Det sier tidligere norsk ambassadør til USA, Kåre Aas, til TV 2 søndag morgen.
Han viser til at president Donald Trumps trusler om straffetoll kommer samtidig som det pågikk diplomatiske forsøk på å roe forholdet mellom Grønland, Danmark og USA.
– Det Trump gjør nå, er å slå en kile inn i samarbeidet mellom ikke bare Danmark, Grønland og USA, men i aller høyeste grad også mellom USA og Europa. Det slår beina under pågående diplomatiske forsøk på dialog, sier Aas.
Truer åtte land med straffetoll
Trump har de siste ukene eskalert sin retorikk rundt Grønland kraftig.
Lørdag tilspisset konflikten seg ytterligere da han truet åtte land som har militær tilstedeværelse i Grønland med straffetoll.
Ifølge den amerikanske presidenten vil USA innføre ti prosent straffetoll fra februar og 25 prosent fra juni dersom USA ikke får overta Grønland.
Ekspert: Nå kan EU ta frem bazookaen mot Trump
Avgiften vil gjelde for følgende land: Danmark, Sverige, Frankrike, Tyskland, Storbritannia, Nederland, Finland og Norge.
Aas understreker at situasjonen krever en koordinert europeisk respons.
– Europa må handle sammen og finne et felles svar på det utspillet som har kommet fra Trump. Norge kan ikke handle alene. Vi må gjøre dette sammen med andre europeiske, nære allierte og nære venner, sier han.
Han mener Europa også må være forberedt på mottiltak.
– Hvis Trump gjør alvor av å innføre ti prosent straffetoll, må man reagere. Og da må man gjøre noe tilsvarende, etter min mening. Vise at man har muskler også i Europa.
Kan bli et vendepunkt
Aas beskriver Trumps tolltrusler som overraskende, og mener de kan markere et veiskille.
Han advarer samtidig om at situasjonen kan forverres betydelig dersom konflikten tilspisser seg.
– Hvis det skulle bli verre, hvilke scenarioer ser du for deg?
– Det er veldig hypotetisk, men jeg vil si at Trump er i stand til å finne på de mest horrible tingene når det gjelder å skade forholdet til Europa. Han kan nekte innreisetillatelse for europeiske ledere til USA, legge ytterligere handelsbegrensninger eller i verste fall fryse europeiske investeringer i USA, sier Aas.
Ifølge Aas er forholdet mellom USA og Europa nå dårligere enn på noe tidspunkt i etterkrigstiden.
– Det er på et lavmål. Det har ikke vært så dårlig i hele etterkrigstiden. Vi har hatt kontroverser over Atlanteren mellom Europa og USA, men ikke i dette formatet, sier han og legger til:
– Det virker som om han som sitter i Det ovale kontor, president Trump, er veldig lite lyttende til sine europeiske kolleger.
Vil blokkere straffetollen
Aas mener løsningen i stor grad må komme innenfra USA, men understreker samtidig Europas ansvar.
– Jeg tror løsningen ligger mer internt i USA enn internasjonalt. Men Europa må vise kraft og styrke. Det vil også være et viktig signal til amerikanske politikere i Kongressen, sier Aas.
Chuck Schumer, som leder det demokratiske mindretallet i Senatet, uttalte lørdag at han vil legge fram et forslag som skal hindre Trump i bruke toll i kampen om Grønland.
– Trumps dumdristige toll har allerede drevet opp prisene og skadet økonomien, og nå gjør han bare ting verre. Det er utrolig at han vil gå enda hardere inn for dumskapen ved å legge toll på våre nærmeste allierte i hans håpløse forsøk på ta over Grønland, sa Schumer.
– Demokratene i Senatet vil levere inn et lovforslag for å blokkere denne tollen før den gjør mer skade på USAs økonomi og våre allierte i Europa.
Kraftige reaksjoner
Utspillet har utløst sterke reaksjoner blant europeiske ledere og i EU.
Samtidig peker tidligere norsk ambassadør Aas på det han mener er et påfallende fravær av reaksjoner fra Nato-hold.
– Nå skal jo EUs medlemsland møtes i dag. Det er viktig at også Natos medlemsland møtes. Det er bemerkelsesverdig at ikke Natos generalsekretær har sagt noe allerede. Vi får håpe at han kommer på banen i løpet av dagen, sier Aas.
Frankrikes president Emmanuel Macron kaller tolltruslene uakseptable.
– Tolltrusler er uakseptable og har ingen plass i denne sammenhengen, skriver Macron i sosiale medier, og understreker at Frankrike står ved sin beslutning om å støtte Danmark militært på Grønland i tråd med FN-pakten.
Også i Norge er reaksjonene sterke.
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) slår fast at Norges standpunkt ligger fast.
– Slike trusler er uakseptable og hører ikke hjemme blant allierte. Norges standpunkt i saken ligger fast, sa Støre og la til:
– Grønland er en del av Kongeriket Danmark. Norge støtter Kongeriket Danmarks suverenitet og territorielle integritet.
EU-president António Costa sier at EU er i gang med å koordinere en samlet respons, og søndag ble det kjent at Kypros har innkalt EU-ambassadører til krisemøte i Brussel.
Søndag ettermiddag er det planlagt at utenriksminister Espen Barth Eide og den danske utenriksministeren Lars Løkke Rasmussen skal møtes i Oslo.





English (US)