Thailand med luftangrep ved grensen

1 day ago 5



Natt til mandag anklager Thailand og Kambodsja hverandre for å bryte våpenhvileavtalen.

 AP / NTB
SKADET SOLDAT: En thailandsk soldat fraktes inn i en ambulanse i provinsen Sisaket i Thailand 7. desember. Foto: AP / NTB

Publisert 08.12.2025 05:37 Sist oppdatert 15 minutter siden

Thailand gjennomførte mandag luftangrep langs den omstridte grensen med Kambodsja. Begge sider anklager hverandre for å ha angrepet først.

Begge land anklager hverandre for å bryte våpenhvileavtalen som ble signert på Asean-møtet i Malaysia 26. oktober under oppsyn av USAs president Donald Trump.

Talsperson for den thailandske hæren, Winthai Suvaree, sier at kambodsjanske styrker mandag morgen åpnet ild mot thailandske soldater i provinsen Ubon Ratchathani.

Ifølge Suvaree ble en thailandsk soldat drept, mens ytterligere fire ble såret. Han sier Thailand har gjennomført luftangrep langs grensen til Kambodsja for å «slå ned kambodsjanske støtteangrep».

– Har ikke gjengjeldt angrep

Kambodsja sier på sin side at thailandske styrker innledet et angrep på deres styrker i grenseprovinsene Preah Vihear og Oddar Meanchey, og at de ikke har gjengjeldt angrepet.

 PRAJOUB SUKPROM / Reuters / NTB
FLYKTER: Mange thailendere har søkt ly ved dette teltet i Buriram natt til mandag norsk tid. Foto: PRAJOUB SUKPROM / Reuters / NTB

– Kambodsja oppfordrer Thailand til umiddelbart å stanse alle fiendtlige aktiviteter som truer fred og stabilitet i regionen, sier talsperson for Kambodsjas forsvarsdepartement, Maly Socheata.

Eskalerte i juli

Kambodsjas tidligere leder Hun Sen oppfordrer kambodsjanske styrker til å vise tilbakeholdenhet mot det han kaller aggresjon fra Thailands militære, som han mener forsøker å provosere fram en gjengjeldelse.

Nye kamper mellom Thailand og Kambodsja

Konflikten, som eskalerte til krig i juli, har røtter i en langvarig strid om blant annet flere grensetempler ved den 800 kilometer lange grensen mellom de to landene. 

En uklar grenseoppgang gjort av franske koloniadministratorer i 1907 har ført til at begge nasjoner gjør krav på de omstridte templene.

Read Entire Article