Aldri før har så mange reist med tog i Norge. Nye tall fra SSB viser at hele 84,2 millioner passasjerer reiste med tog i fjor. Det er en økning på nesten 3 prosent fra året før.
Likevel har det vært et dypt fall for fjerntrafikken i nord. I fjor reiste 220.151 passasjerer på Nordlandsbanen, noe som er mer enn en halvering fra toppåret 2016, da passasjertallet lå på 496.000.
Det gikk få tog på Nordlandsbanen i 2025. En periode var det også umulig å kjøpe billetter på strekningen. Situasjonen på Nordlandsbanen har vært svært krevende over lengre tid med lokomotivmangel og innstilte nattog.
Nordlandsbanen ble også hardt rammet av skredet ved Nesvatnet i Levanger i slutten av august 2025.
Selv om nattog og fjerntog bare frakter drøyt 3 prosent av det totale passasjertallet, er reisene så lange at de utgjør hele 24 prosent av det samlede transportarbeidet på jernbanen.








English (US)