Unge i trafikken: – Du blir ikke flink til å pule ved å se på porno

3 hours ago 5



– Du blir ikke flink til å pule ved å se på porno, sier Nico Åland, før han utdyper:

– Dersom du tror at du er skikkelig god å kjøre bil og kommer deg på en bane, da forstår du fort at du ikke har så god kontroll. Men etter å ha fått prøve seg på bane, ser vi at de fleste er roligere i trafikken etterpå.

Han er råneren som tidvis sjokkerte med frisk språkbruk i NRK-serien «Sjette gir» for noen år siden. I 2022 fikk han tre brudd i nakken i en bilulykke.

Nå er han blant annet frivillig på Mekkegarasjen i Senja kommune, der ungdom får mulighet til å både skru på bil og til å teste å kjøre fort på bane.

Lørdag var Åland gjest i «Helgemorgen». Temaet var unge mennesker i alvorlige trafikkulykker.

Utgangspunktet var reportasjen om Vilde, kjæresten Odin, og deres to venner, som havnet opp ned i et tjern på vei hjem fra Sverige i fjor sommer.

Både politiet og Statens vegvesen har konkludert med at ulykken skyldtes høy fart.

– Det handler om adrenalinrushet

Tallene for unge folk som skades alvorlig eller dør i trafikken går ikke ned.

I 2025 omkom 111 personer på norske veier. 24 flere enn året før. Hver femte person som omkom var under 24 år.

I hver tredje ulykke som involverer unge folk, er fart en medvirkende årsak, viser en rapport fra Statens vegvesen, i tillegg til andre såkalte høyrisikofaktorer.

Nico Åland har råkjørt en del selv.

– Det handler om adrenalinrushet når du kjører på grensa av det du klarer. I etterpåklokskapen ser du at det ikke var så smart, sier han.

For å få ned antall ulykker som involverer unge folk, mener altså Åland at det vil lønne seg å la de unge sjåførene få utløp for behovene sine i trygge rammer.

– Ved å kjøre på bane får du mye mer respekt for både bilen og for fart. I tillegg lærer du deg hvordan du skal hente deg inn dersom du mister litt kontroll.

  • Mann med skjegg og grå hettegenser

    Nico Åland

    Bilinteressert og frivillig på Mekkegarasjen i Senja kommune. 

På Mekkegarasjen i Senja tilbyr de derfor både banekjøring og drifting.

– Ungdommene vi har inne har fortsatt lappen. Det må jo bety noe, sier han.

Dagfinn Moe er seniorforsker ved Sintef. Han har forsket på unge sjåfører og risiko, og mener Nico Åland har et poeng.

Folk i en bil, med hjelm og adrenalinrush.

Eufori etter å ha kjørt litt på bane i Senja kommune.

Foto: Nico Åland / Nico Åland

– Hjelper å si fra

– Men det er ikke bare å slippe unge førere løs på en bane. Poenget med motorsport er at du er i et miljø med gode lærere som kan veilede deg på veien, sier Moe.

Han forteller at risikosøking er en naturlig del av det å være ung. Og at mye handler om hva som skjer i hjernen.

Seniorforsker Dagfinn Moe i SINTEF leder prosjektet.

Seniorforsker Dagfinn Moe er ikke overrasket over at unge folk tar sjanser i trafikken.

Foto: Snorre Tønset / NRK

– Belønningssystemet i hjernen utskiller kjemikalier som gjør at det føles fantastisk å pushe grenser. Så det er på en måte glede som kommer på et villspor her, forklarer han.

– I tillegg er ikke de mekanismene som advarer om at dette er dumt når du kjører for fort, påskrudd på samme vis som hos voksne.

Moe forteller at gode holdninger kommer av å bygge kunnskap og erfaring over tid.

– Og så hjelper det virkelig på dersom andre folk sier fra. Vi har store studier på at effekten av å si fra om at det går for fort er veldig stor, sier han.

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) forteller at regjeringen allerede er i gang med en ny plan for å øke trafikksikkerheten.

En del av skolen

Da han gjestet «Helgemorgen» startet han med å skryte av de unge menneskene som har stått frem og fortalt om sin opplevelse på Bjørnfjell i fjor sommer.

– Det gjør sterkt inntrykk. Det er viktig at slike historier blir fortalt, fordi det illustrere hovedpoenget. Dette handler ikke om tall og statistikk, men ekte mennesker, sier Nygård.

  • En mann i dress står foran en elegant innredet lobby med lys og kunstverk. Han har på seg en hvit skjorte med et rødt slips og en mørk blazer. I bakgrunnen er det en ansatt som sitter ved en resepsjon. Omgivelsene er preget av moderne design med naturinspirerte elementer.

    Jon-Ivar Nygård

    Samferdselsminister (Ap).

Han mener at det ikke er noe galt med trafikkopplæringen i Norge. Men at det er viktig at arbeidet med trafikksikkerhet og riktige holdninger må nå bredere.

Et konkret eksempel er den nye trafikksikkerhetsplanen vi nå jobber med. Her finner vi over 200 tiltak for å bedre trafikksikkerheten. Deriblant 15 spesifikke tiltak og et eget kapittel som handle rom unge mennesker, sier han.

– Et eksempel er at vi ønsker å koble oss tettere på skolene, for eksempel med egne trafikksikkerhetsdager på videregående.

Publisert 18.04.2026, kl. 17.59

Read Entire Article