Uniteds danske spiss: – Jeg kunne trengt litt hjelp

16 hours ago 2



Den danske spissen ønsker seg mer konkurranse om plassen på topp.

Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Helena Ringheim, VG

    Helena Ringheim, VG

Publisert: 01.08.2025 10:27

Rasmus Højlund erkjenner at han bar et tungt ansvar i Manchester United-angrepet forrige sesong.

– Jeg kunne trengt litt hjelp, spesielt i starten, sier han til BBC etter 4–1-seieren over Bournemouth i Chicago.

Den 22 år gamle dansken scoret ti mål på 52 kamper forrige sesong da United endte på 15. plass i Premier League.

Manchester United jakter forsterkninger i angrepet, og RB Leipzigs Benjamin Sesko skal stå høyt på ønskelisten. Men Rasmus Højlund frykter ikke konkurranse – tvert imot.

Etter 4–1-seieren onsdag kveld gikk han ifølge BBC målrettet bort til pressen for å gjøre én ting klart:

Spissplassen gir han ikke fra seg uten kamp.

– Konkurranse passer meg fint. Det skjerper meg. Jeg er mer enn klar, sier han.

Rasmus Højlund ønsker Benjamin Sesko velkommen om han kommer til Manchester United. Foto: Annegret Hilse / Reuters / NTB

– Jeg er fortsatt veldig ung. Folk glemmer det noen ganger. Planen min er veldig klar: Jeg skal bli og kjempe for plassen min, uansett hva som skjer, sier Højlund.

Den danske spissen kom til klubben i 2023, og står så langt med 26 mål på 95 kamper i alle turneringer – litt over ett mål hver fjerde kamp.

Foto: PETTER ARVIDSON / Bildbyrån

Flere har ment at Højlund burde hatt en mer erfaren spiss å dele ansvaret med da han kom til klubben. Det er han delvis enig i selv.

– Da jeg kom, var (Anthony) Martial der, men han var mye skadet. Så jeg måtte ta mye av spilletiden, forklarer han.

– Du skal ikke si til meg at jeg ikke burde spille, for jeg vil spille hver kamp. Men jeg kunne åpenbart hatt godt av litt hjelp til å dele på kampene.

Manchester United spiller treningskamp Everton søndag kveld. Kampen kan du se med VG+ Sport:

Read Entire Article