USA har kapret tankskipet «Olina» i Karibia. Det bekrefter det amerikanske forsvaret fredag.
Publisert 09.01.2026 15:19 Sist oppdatert 25 minutter siden
USA har nå beslaglagt tankskipet «Olina» i Karibia nær Trinidad. Det skriver Det amerikanske forsvaret på X.
– Nok en gang sendte våre felles tverretatlige styrker et klart budskap i morges: «Det finnes ingen trygg havn for kriminelle.», står det i innlegget.
Amerikanske styrker fra blant annet Joint Task Force Southers Spear utførte aksjonen før daggry lokal tid.
– Krigsdepartementet for Southern Spear er urokkelig i sitt oppdrag med å forsvare vårt hjemland ved å stoppe ulovlig aktivitet og gjenopprette sikkerheten på den vestlige halvkule, står det videre.
Det er femte gang noe lignende har skjedd i løpet av de siste ukene, ifølge Reuters. Operasjonen skjer i forbindelse med USAs prosjekt innen venezuelansk olje, sa en amerikansk tjenestemann til nyhetsbyrået, da operasjonen var igangsatt tidligere fredag.
Olina har ifølge den offentlige skipsdatabasen Equasis seilt feilaktig med flagget til Øst-Timor – en ulovlig handling innen maritim lov.
Skipet skal ha seilet fra Venezuela og returnert til regionen, der den amerikanske kapringen skal ta sted.





.jpg)






English (US)