Amerikansk jussprofessor må passe på hva han sier.

Etter 126 dager er Donald Trumps andre presidentperiode i ferd med å bli en dramatisk kollisjon mellom Det hvite hus og domstolene.
Mens Donald Trump utsteder den ene presidentordren etter den andre, hagler det med søksmål den andre veien.
De første 120 dagene skrev Trump under på minst 152 presidentordrer, som er mer enn noen andre presidenter har gjort.
Samtidig er det kommet over 200 søksmål den andre veien, som også er rekord.
Konstitusjonell krise
Blant dem som frykter at situasjonen kan utvikle seg til en konstitusjonell krise er professor Eric Waltenburg fra Purdue-universitetet i Indiana.

– Da må Trump kategorisk avvise en kjennelse fra høyesterett, sier Waltenburg til TV 2 og legger til at situasjonen ikke er fullt så dramatisk ennå.
Nylig uken besøkte han Universitetet i Bergen. Han etterlater ingen tvil om at utviklingen raskt går i feil retning.
Samtidig vokser hatet og frykten i det amerikanske samfunnet.
Også blant akademikere og jurister.
«Jeg vet hvor du bor»
– Det har vært fysiske trusler mot dommere. Folk har sendt pizzaer til hjemmene deres for å vise: «Jeg vet hvor du bor», sier Waltenburg.

Arrestasjonen av dommeren Hannah Dugan i Milwaukee i april har satt en støkk i mange som jobber med juss i USA.
Dugan ble pågrepet av FBI og siktet for å ha hindret politiets arbeid da de skulle pågripe en meksikansk innvandrer som ble fremstilt i hennes rettssal i en annen sak.
Dugan blir anklaget for å ha åpnet en sidedør i rettslokalet. Mannen ble uansett pågrepet noen minutter senere.
– Vi bør være redde
– Jeg mener vi bør være redde, sier Waltenburg.
Saken til Dugan er ikke endelig avgjort, men er uansett så uvanlig at den skaper ringvirkninger.

Saker som denne kan bidra til å begrense handlingsrommet for folk som er satt til å håndtere lov og rett i USA.
– Er det vanskeligere enn før å snakke fritt for deg som akademiker nå?
– Ja. Uten tvil, sier Waltenburg.
– Og dette kan jeg si helt åpent. All oppmerksomheten dreier seg naturligvis om det som skjer på et nasjonalt nivå, sier han.
– Men det foregår lignende ting i statene også. Det mest kjente er en rekke begrensninger i undervisningssektoren, for eksempel på universiteter i Florida.
– Det har også skjedd andre steder, selv i Indiana.

Konstitusjonell krise
- Kan skje når ulike grener av staten (president, Kongress, domstoler) nekter å godta hverandres makt eller beslutninger.
- Eksempler inkluderer presidenter som trosser rettsavgjørelser, nekter å godta valgresultater, eller bruker makten på ulovlig vis.
- En krise forverres hvis grunnloven ikke gir klare svar – eller hvis ingen har vilje eller evne til å håndheve den.
Leter etter ordene
Waltenburg leter etter ordene når han svarer, og vil ikke være for bastant. Han er nøye med å signalisere respekt for den andre siden, selv om situasjonen er ekstrem.
Og han understreker at det han sier er hans egne meninger.

– Jeg er imot flere av disse tingene. Og jeg sier ikke at den andre siden ikke har noen poenger. At det er i studentenes interesse å bli presentert for balanserte fakta.
– Spørsmålet er hva «balanse» betyr i et auditorium med studenter, spør han seg.