-
Emma Gunnarsen har signert med Sony Music
Marcus & Martinus’ lillesøster tar et nytt steg i musikkarrieren.
– Finaallyyy!!! Jeg har signert med Sony Music Norway!! Gleder meg såå mye til alt som kommer!!, skriver Emma Gunnarsen (17) på Instagram.
Sony bekrefter signeringen, og beskriver samarbeidet som et «full circle»-øyeblikk.
– Vi ser virkelig frem til å jobbe med Emma og hennes team, sier Lena Midtveit, daglig leder i Sony Music, til VG.
Plateselskapet jobbet tett med brødrene Marcus & Martinus i en årrekke, og ga også ut en singel med Emma da hun var åtte år gammel.
Emma debuterte som artist i 2016 med julelåten «Engler i sne». Den er fortsatt hennes mest strømmede sang på Spotify, med over 17 millioner avspillinger.
Foto: Fenomen/NRK -
Solbakken «ikke i tvil» om å ha Schjelderup i troppen: – Han vil fungere som før
Landslagssjef Ståle Solbakken har snakket mye med Andreas Schjelderup om situasjonen Benfica-profilen står i. Han forblir i landslagstroppen.
– Han har gjort noe veldig dumt og det vet at godt selv. Han har satt seg selv i en vanskelig situasjon, men kommer til å være med på smalingen og en del av troppen, sa Solbakken da han møtte pressen mandag ettermiddag.
– Jeg er ikke i tvil om at det er det riktige (å ha Schjelderup i troppen), la han til.
Solbakken selv fikk beskjed om saken på fredag, tre dager etter at landslagssjefen tok Schjelderup ut i troppen.
– Jeg snakket med ham ganske lenge på fredag kveld, så vi er ganske trygge på at dette er det riktige. Det er ingen unnskyldninger for det han har gjort, men det er en tommelfinger som går feil i løpet av en brøkdel av ett, og han retter det opp i kløpet av ett minutt.
– Han vil fungere som før og konkurrere på lik linje med alle andre, sa Solbakken om samlingen som kommer.
(NTB)
Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB -
Vil ha flere fra Nordland i viktig utvalg
I det nye utvalget som skal vurdere pliktsystemet i fiskerinæringen, er det kun med én representant fra Nordland.
Det er for lite. Det mener fylkesrådslederen og lederne i Lofotrådet og Vesterålsrådet.
– Dette er svært lite heldig, sier fylkesrådsleder Marianne Dobak Kvensjø (H), i en pressemelding.
Trioen ønsker at Nordland fylkeskommune får en egen representant i utvalget.
De mener den foreslåtte fordelingen ikke gir en rimelig balanse mellom de nordnorske fylkene.
– Nordland har en sentral rolle i pliktsystemet. To av landets seks gjenværende anlegg med aktivitetsplikt ligger i Nordland, i Stamsund og Melbu. Disse anleggene har stor betydning for råstofftilførsel, sysselsetting og verdiskaping i kystsamfunnene i Lofoten og Vesterålen, sier leder i Lofotrådet, Susan Berg Kristiansen.
Foto: Nordland fylkeskommune -
Klaveness forsvarer landslagsuttaket
Den norske landslagsspilleren Andreas Schjelderup er tiltalt for ulovlig videodeling i Danmark, etter å ha delt en 27 sekunder lang video med overgrepsmateriale via Snapchat.
Bodøværingen kan risikere advarsel om utvisning fra Danmark.
Han har offentlig beklaget handlingen og venter på rettsbehandling i Københavns Byret den 19. november.
Schjelderup er en del av Norges landslagstropp som møter Estland og Italia denne uken. Den avgjørelsen står fotballpresident Lise Klaveness innefor.
– Andreas Schjelderup har gjort en feil, en veldig alvorlig feil som medfører straffansvar. Nå er det et forhold han må stå til rette for i en tilståelsessak som kommer 19. november. Vi er trygg i vår vurdering på at vi ikke skal ha en sanksjon i tillegg til det, sier hun.
Schjelderup spiller til daglig for portugisiske Benfica.
-
Ungdom kjørte bil uten lov
Politiet oppretter sak mot en 16 år gammel gutt etter at han kjørte bil i Gildeskål kommune.
Gutten anmeldes for kjøring uten gyldig førerkort og saken etterforskes videre av politiet
-
Får millioner til opprustning av tømmerkaier
Brønnøy og Fauske får til sammen 28,7 millioner kroner til opprustning av tømmerkaier. Det skriver Landbruksdirektoratet i en pressemelding.
Direktoratet har fordelt 41,1 millioner kroner til oppgradering og bygging av tømmerkaier langs norskekysten.
I Nordland er det Gårdsøya tømmerkai i Brønnøy og Finneid kai i Fauske som får tilskudd på henholdsvis 3 og 25,7 millioner kroner.
– Tømmerkaiene er viktig for at skogeiere kan få avsetning for sitt virke, slik at næringen får transportert ut tømmer på en kostnadseffektiv måte.
Det sier rådgiver Elisabeth Hansen i Landbruksdirektoratet.
Siden ordningen ble etablert i 2012 har 37 kaier fått til sammen 383 millioner kroner i tilskudd.
-
Milliondryss til oppdrettskommuner
Oppdrettskommuner i Nordland får til sammen 253 millioner kroner gjennom årets utbetaling fra Havbruksfondet.
Nordland fylkeskommune får nærmere 58 millioner kroner.
Midlene skal bidra til lokal utvikling og styrking av velferdstjenester.
– Dette betyr mye for kysten. Gjennom Havbruksfondet sikrer vi at lokalsamfunn som stiller sjøareal til disposisjon for oppdrett får ta del i verdiskapingen. Pengene gir kommunene større handlingsrom til å investere i velferdstjenester og lokal utvikling for innbyggerne.
Det sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Blant de største mottakerne i Nordland er Hadsel, Lurøy og Rødøy. De får utbetalt over 18 millioner hver.
Havbruksfondet fordeler kommuner og fylkeskommuners andel av inntektene fra oppdrettsnæringen. Til sammen utbetales over 6,1 milliarder kroner i 2024 og 2025.
-
Høyre: – Tapte valget fordi vi ikke framstod som et relevant parti
I dag la et utvalg i Høyre frem sin rapport om valgnederlaget:
– Høyre tapte valget i 2025, fordi partiet ikke fremstod som et relevant parti for velgerne. Det var vanskelig for velgerne å finne et gjennomgående politisk prosjekt, og partiet var for tilbakeskuende, står det i rapporten.
Høyre fikk 14,6 prosent av stemmene ved valget. Det førte til at Erna Solberg varslet sin avgang etter 21 år som leder.
Bodø-ordfører Odd-Emil Ingebrigtsen har ledet evalueringen.
– Partiet opptrådte for mye som et regjeringsparti selv om vi var i opposisjon. Velgerne vi kunne nådd var samstemte i at de synes Høyre manglet en visjon og retning for Norge. Det kan ses i sammenheng med kritikken om at partiet satt stille i båten i lengre perioder, skriver utvalget.
De anbefaler at ordførere og andre tillitsvalgte i større grad blir tatt med når partiet skal bestemme sin politikk framover. Utvalget mener også at Høyre må bygge en kultur som er mer inkluderende og tilpasset raskere endringer
Evalueringen ble presentert for Høyres sentralstyre i formiddag.
-
Skal lede utviklingen av ny bydel i Bodø – får 1,8 millioner i årslønn
Thor Thoeneie er ansatt som daglig leder i Nye Bodø Eiendom AS, selskapet som skal stå for utviklingen av det enorme arealet som frigjøres når Bodø lufthavn flyttes.
Han tiltrer stillingen 1. januar 2026, og får en årslønn på 1,8 millioner kroner.
Prosjektet innebærer transformasjonen av 3.100 mål til industri, næring og boliger, og er et av de største byutviklingsprosjektene i Norge. Den nye bydelen er forventet å bli et knutepunkt for både lokal og internasjonal virksomhet.
Ifølge pressemeldingen har Thoeneie lang erfaring fra store utviklingsprosjekter, blant annet Barcode i Bjørvika. Nå skal han bruke kompetansen sin til å forme fremtidens Bodø.
På bildet: Styremedlem Irene Skiri, ny daglig leder Thor Thoeneie og styreleder Daniel Bjarmann-Simonsen.
Foto: NBE AS / NBE AS -
Fylkesvei åpnet etter utforkjøring
Fylkesvei 7634 ved Yttersida i Hadsel er åpnet etter at en bobil kjørte av veien. Det er ikke meldt om personskade.
Veien har vært stengt i en periode på grunn av mulig gasslekkasje. Brannvesenet ble sendt ut.
– Situasjonen med mulig gasslekkasje er avklart. Politiet oppretter sak og etterforsker saken videre, opplyser operasjonsleder Anders Johansen i Nordland politidistrikt.
Bobilen ligger ikke i veibanen, men skal berges i løpet av ettermiddagen.
-
Grunnstøtt skip trekkes av grunn
Skipet som lørdag gikk på grunn i Tjeldsund i Sør-Troms, skal trekkes av grunnen mandag ettermiddag, skriver NTB.
Skipet hadde 27.000 liter diesel om bord, som pumpes over i 1000-literstanker.
-
Mosjøen: Savnet jente funnet i god behold
I Mosjøen har det pågått en leteaksjon etter en tolv år gammel jente som forsvant hjemmefra i går kveld. Like før klokken 09.00 melder politiet at jenta er funnet, noe nedkjølt, men i god behold. Hun blir ivaretatt av helsepersonell.
– Det var frivillige letemannskaper fra Norske Redningshunder som fant jenta, opplyser Thomas Jarnæs Coe i Nordland politidistrikt.
Politiet er svært fornøyd med hjelpen fra de frivillige som har deltatt i søket, og ønsker å rette en stor takk til de som har bidratt.
-
Statsadvokaten anker frifinnelse av helikopterpilot
Nordland Statsadvokatembeter har besluttet å anke frifinnelsen av helikopterpilot Morten Larsen til Høyesterett, melder Fremover.
Statsadvokaten mener at lagmannsrettens har tolket aktsomhetsnormen feil i vurderingen av tiltalepunktet om uaktsom flyging.
Sommeren 2024 fløy helikopterpilot Morten Larsen sitt sorte helikopter over nabolaget i Narvik og landet på sitt eget hustak. Mens naboene syntes «stuntet» var gøy, mente Luftfartstilsynet og politiet at hendelsen kunne innebære risiko for støy og skade.
Larsen ble derfor tiltalt for brudd på luftfartsloven ved å føre et luftfartøy på en uaktsom eller skjødesløs måte, slik at andres liv eller eiendom kan settes i fare, samt for å ha anlagt en helikopterlandingsplass uten gyldig konsesjon.
Han ble frifunnet i både tingretten og lagmannsretten.
Et flertall i lagmannsretten – fire av syv dommer, inkludert begge fagdommerne, mente at Larsen burde dømmes. Han ble likevel frifunnet fordi det kreves minst fem stemmer for domfellelse i lagmannsretten.
Foto: Privat -
10 millioner til paraidrettssenteret i nord
Fylkesrådet i Nordland vil sette av 10 millioner kroner til å etablere det første paraidrettssenteret i Nord-Norge, som skal ligge i Bodø.
– Ett eneste senter for paraidrett i hele Norge i 2025 er altfor lite. Alle må ha mulighet til å drive med idrett og være i fysisk aktivitet, uavhengig av funksjonsnivå.
Det sier fylkesråd for samfunn, kultur og miljø, Arne Ivar Mikalsen.
Målgruppen for senteret er barn, unge og voksne med utviklingshemning, hørselshemning, synshemning og bevegelseshemning.
I Nordland er det registrert rundt 400 parautøvere. Rundt 200 av disse holder til i Bodø kommune. Ifølge Idrettsforbundet er potensialet for antall utøvere mye større.
Mikalsen fremhever viktigheten av slik satsing for samfunns- og idrettsutvikling.
– Driftsbudsjettene våre blir trangere og trangere i årene fremover, men skal vi få et Nordland i fortsatt utvikling og vekst, er vi likevel nødt til å prioritere samfunnsutvikling side om side med kollektivtrafikk, skole og tannhelse, sier Mikalsen.
Foto: Susanne Forsland / Nordland fylkeskommune -
Mann i 60-årene tiltalt for grovt bedrageri
En mann i 60-årene må i desember møte i Salten og Lofoten tingrett. Vedkommende skal i 2021 og 2022 ha oppgitt til Nav at han ikke var i arbeid. Nå står han tiltalt for grovt bedrageri.
Påtalemyndigheten påstår at den tiltalte skal ha kjørt drosje i 1215 timer, samtidig som han mottok 276 943 kroner i dagpenger hos Nav. Det melder Lofot-Tidende.
-
TUI: Bodøværinger lar seg friste av en jul i varmen
Ifølge en pressemelding fra reiseselskapet TUI lar flere Bodøværinger seg friste til å feire jul i varmere strøk.
– Vi ser en økning fra Stavanger på 35 prosent og 25 prosent økning fra Bodø sammenlignet med juleferien i fjor, sier Anne Mørk-Løwengreen, kommunikasjonssjef i TUI Norge.
Totalt sett er charterflyene snart fulle, og bestillingene av pakkereiser med rutefly har økt med 46 prosent, ifølge pressemeldingen. Gran Canaria er den destinasjonen som trekker til seg flest nordmenn i juleferien.
Reiser som har en flytid på over syv timer har økt med 33 prosent, og da er det Thailand som er den store favoritten.
65 prosent av reisene til Thailand er ulike familiekonstellasjoner med barn.
– Med julaften på en onsdag, får man utnyttet helligdagene maksimalt. Det betyr at man ikke behøver å bruke så mye av egen feriekvote til en 14-dagersreise. Det er nok en viktig årsak til den kraftige økningen, og at barnefamiliene er i klart flertall, sier Mørk-Løwengreen i TUI.
-
Høyre-nederlaget: I dag kommer evalueringsrapporten
Høyre gikk på en kraftig smell i stortingsvalget. Mandag legger evalueringsutvalget frem oppvaskrapporten om hva som gikk galt.
Det er Bodø-ordfører Odd Emil Ingebrigtsen som har ledet arbeidet med evalueringsrapporten. Den ble levert for cirka to uker siden, og skal behandles på Høyres sentralstyre mandag.
Det er usikkert om rapporten blir offentliggjort. Utvalget anbefaler at den holdes internt i Høyre, men at et sammendrag av den offentliggjøres.
– Det kommer noen pasninger, som forhåpentligvis blir målgivende pasninger til ny partiledelse, sa Ingebrigtsen i et intervju med NTB i forrige uke om rapporten.
Han viste til at mye av det som gikk galt i valgkampen allerede er blitt diskutert i mediene.
– Sindre Finnes-saken var det flere velgere som trakk fram. At vi havnet i skvisen mellom Ap og Frp, der mange fryktet en statsminister Sylvi Listhaug. Og selvfølgelig Jensus Kristus, eller Stoltenberg-effekten, sa Ingebrigtsen.
Utvalget mener Høyre må ha en partistruktur som tilpasser seg raskt og klarer å finne gode løsninger, ifølge Bodø-ordføreren.
(©NTB)
Foto: Oda Viken -
Lærere fant kokain på tur med førsteklassinger
Lærere ved Vestmyra skole på Fauske fant en pose kokain under en tur med førsteklassinger forrige uke.
Funnet ble gjort i «Indianerskogen», et område som også brukes av barnehagen. Det melder Saltenposten.
Lærerne fant en pose med hvitt pulver som ble levert til politiet. Analysen viste at det var kokain i posen.
– Dette er forferdelig ubehagelig, sier rektor Jan-Åke Andersen til Saltenposten.
Foreldre og foresatte ble raskt informert om hendelsen.
Johan Benítez ved Fauske politistasjon bekrefter at innholdet ga positivt utslag på kokain, og legger til at politiet ser alvorlig på slike hendelser.
Politioverbetjenten fraråder at man håndterer ukjente stoffer direkte.
– Det hvite pulveret kan være fentanyl eller andre farlige stoffer, og liten grad av kontakt kan medføre stor risiko, sier han.
(©NTB)
-
Fartskontroll på Fauske
Politiet gjennomførte i går en laserkontroll i sentrum av Fauske. Kontrollen resulterte i 3 forenklede forelegg. Høyeste hastighet ble målt til 71 km/t i 60-sonen.
-
Sjeldent himmelfenomen kan bli synlig fra Jorden
En stjerne i stjernebildet «Den nordlige krone» kan eksplodere som en såkalt nova – og bli synlig som en ny, lyssterk stjerne på himmelen.
Eksplosjonen kan skje rundt 10. november 2025 eller 25. juni 2026, ifølge forskere ved Paris-observatoriet.
– Dette er en sjelden hendelse som bare skjer hvert 80. år, og stjernen – T Coronae Borealis – ligger omtrent 3000 lysår unna. Når den eksploderer, vil den lyse opp kraftig og kunne ses med det blotte øye, skriver Knut Jørgen Røed Ødegaard , astrofysiker, i en pressemelding.
Stjernebildet ligger lavt på himmelen, og er best synlig tidlig om morgenen fra sørlige deler av Nord-Norge.
Foto: Chandra X-ray Observatory Center / NASA/CXC/RIKEN/D.Takei
Spilles av
Torsk spiser torsk
Neste



























English (US)