Zelenskyj: – Møtet i Det hvite hus gikk ikke slik det skulle

1 month ago 23



Den ukrainske presidenten sier at det er beklagelig at Trump-møtet endte i krangling. Nå er han klar til å forhandle om fred, sier han.

 Toby Melville / POOL / AFP / NTB
LEI SEG: Ukrainas president ønsket ikke at møtet i Det hvite hus skulle gå slik det gikk, sier han. Foto: Toby Melville / POOL / AFP / NTB

Publisert 04.03.2025 17:01 Sist oppdatert nå

– Jeg er klar for å jobbe under Trumps sterke lederskap for å skape fred, skriver Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i en uttalelse på X.

Det gjør han etter at USA pauset alle våpenleveranser til Ukraina med umiddelbar virkning.

– Vi er klare til å komme til forhandlingsbordet så fort som mulig, sier den ukrainske presidenten videre. 

Han sier også at han ønsker å gjenta Ukrainas forpliktelse til fred. 

– Ingen ønsker fred mer enn ukrainere. 

Etter den famøse seansen i Det hvite hus, hvor Donald Trump og visepresident J.D. Vance kjeftet på og skjelte ut Zelenskyj foran verdenspressen, har det amerikanske presset på Ukraina tiltatt. 

 Saul Loeb / AFP / NTB
KRANGELEN: Slik så det ut da Zelenskyj besøkte Det hvite hus 28. februar og havnet i munnhuggeri med Trump og Vance. Foto: Saul Loeb / AFP / NTB

Zelenskyj var i USA for å forhandle om, og muligens signere, en mineralavtale med USA. Men det ble ingen enighet, fordi Ukraina har ment at de må få sikkerhetsgarantier med avtalen. 

– Møtet vårt i Det hvite hus gikk ikke slik det skulle, erkjenner Zelenskyj tirsdag. 

– Det er beklagelig at gikk slik det gikk. 

Zelenskyjs egen stabssjef Mykhailo Podolyak sa mandag til VG at Trump-administrasjonen kommer til å «ta til fornuften».

Derfor var tilsynelatende verken han eller den ukrainske presidenten bekymret etter seansen, skriver VG. Ifølge stabssjefen var hendelsen positiv. 

  – Jeg mener at den følelsesladede debatten vi var vitne til, faktisk var nødvendig. Når vi diskuterer avgjørende spørsmål, kan vi ikke alltid ha en protokollbasert, forsiktig holdning. Noen ganger er grad av emosjonalitet viktig for å legge sentrale temaer på bordet på en måte som tvinger frem handling, sa han. 

Tirsdag sier Zelenskyj at tiden er inne for å gå videre. 

– Nå er det tid for å rette opp ting. Vi ønsker fremtidig samarbeid og at kommunikasjonen er konstruktiv.  

Zelenskyj sier at Ukraina også nå er klare til å signere mineralavtalen. 

– Når som helst og i hvilket som helst passende format. Vi ser på denne avtalen som et steg mot større sikkerhet og solide sikkerhetsgarantier, og jeg håper virkelig at det vil fungere effektivt. 

Read Entire Article