Eddy Lyshaug angrer bittert på sin egen oppførsel i oppveksten.
– Mobbingen ble på en måte bare en del av meg. Jeg var ekstremt kreativ, og den kreativiteten brukte jeg på å finne på dritt, konstaterer han.
Ba om unnskyldning
48-åringen som sitter i sin mørkmalte stue i Indre Østfold sier han har bedt flere av de han beskriver som sine mobbeofre om unnskyldning.
– Det har vært skummelt, men i etterkant veldig, veldig fint. Selv om jeg veit at de arrene jeg skapte i dem sitter der for alltid.
Eddy kjente ei jente som hadde store komplekser for håret.
– Vi var venner på tomannshånd, men på skolen knipsa jeg capsen av henne, ennå jeg visste hvordan hun hadde det. Hun forteller at jeg enten gjorde dette eller overså henne fullstendig.
Da Eddy hadde vært på 30 års gjenforening med klassen, fikk han melding fra en annen medelev.
– Hun hadde hørt jeg hadde endra meg, men turte likevel ikke komme på grunn av hvordan jeg hadde oppført meg tidligere.
– Kjempedårlig samvittighet
Eddys øyne er blitt blanke bak brilleglassene.
– Jeg skammer meg hver eneste dag og har kjempedårlig samvittighet. Men jeg får jo ikke gjort noe med det, annet enn å lære av det og hjelpe andre nå.
Eddy har siden 2023 holdt foredrag på skoler og arbeidsplasser. Foredraget heter «Mobberen og mobbeofferet - ord kan drepe - ord kan hjelpe». Eddy har flere råd til potensielle mobbere:
– Hvordan vil du at andre skal huske deg? Vær bevisst på hvordan du er og hvordan du får andre til å føle seg. Og vær åpen om hvordan du har det.
Da Eddy Lyshaug fikk lese om hvordan Kathrine Edvardsen Neegaard ble mobba i årevis, inviterte han henne til skolen han jobba på – nå holder de foredrag sammen.
Foto: Tom Balgaard / NRKEddy har selv jobba som lærer og mener skolen og voksne må sørge for trygghet i klasserommene og hjemme.
– Hvorfor mobba du andre?
– Jeg var veldig stor for alderen, men veldig liten inni. Utrygg på alt. Mitt skjold blei å være stygg i munnen og være fysisk. Jeg trykte andre ned for å få det bedre sjøl.
Voksnes ansvar
Psykologspesialist Erling Rognli applauderer Eddys åpenhet.
– Det er innmari flott at folk er modige og står fram, både om det å bli mobba, men kanskje vel så viktig om det å ha mobba noen, sier Rognli.
Mobberen blir ofte omtalt helt abstrakt, og få vil innrømme at de har mobba, påpeker Rognli.
– Dette er jo mennesker som har gjort ting de kanskje i voksen alder angrer på.
Kontinuerlig innsats mot mobbing er nødvendig fordi det hele tida kommer nye barn til, mener psykologspesialist Erling Rognli.
Foto: Tom Balgaard / NRK– Hvorfor mobber noen mennesker andre?
– Det ligger veldig dypt i mennesker å være opptatt av sosial status. Og det å dominere andre er en måte å få status på i mange sammenhenger.
Ifølge Rognli må innsatsen mot mobbing være kontinuerlig i skolene.
– Vi har lett for å tenke at vi skal ta hånd om mobbinga og bli kvitt det. Men så glemmer vi at det hele tida kommer nye barn inn i de sosiale fellesskapene som må læres opp til å oppføre seg ordentlig mot andre.
Høflighet, respekt og omsorg
Psykologspesialisten mener en må skille mellom det å håndtere eksisterende mobbing og det å hindre at mobbing begynner å skje.
– Ved eksisterende mobbing er det først og fremst de voksne rundt barna som er nødt til å samarbeide, og ta tak i problemet. Altså foreldre og ofte lærere.
Fjorårets tall viste at rundt 10 prosent av norske elever opplever mobbing.
Rognli presiserer at mobbing også skjer blant voksne og på arbeidsplasser.
– Hvis jeg kommer med uhøflige kommentarer til en annen og alle rundt ler og syns jeg er kul, da er jo sjansen større for at jeg gjør det igjen, sier Rognli.
Men: I en situasjon hvor det å oppføre seg dårlig mot et annet menneske er et normbrudd, vil mobbing stikke seg mye mer ut og ofte bli møtt med negative sanksjoner fra andre, forteller psykologspesialisten.
– Da er sjansen mindre for at den dårlige oppførselen gjentar seg. Høflighet, respekt og omsorg er viktige sosiale normer som forebygger mobbing.
Opptrer sammen
Ved siden av Eddy i den mørkmalte stua sitter 11 år yngre Kathrine Edvardsen Neegaard. Hun opptrer sammen med Eddy på skoler og arbeidsplasser.
– Jeg gikk fra å være ei blid og glad jente som gleda seg til å begynne på skolen, til å bli ei «mørk boble» som ikke ville leve lenger.
Kathrine tok ut sorgen og frustrasjonen på seg selv. Underarmene er dekka av arr etter selvskadingen.
Foto: Tom Balgaard / NRKArmene til 37-åringen bærer preg av smerten hun følte, arrene etter de mange kuttene ligger tett i tett.
– Rispene og selvmordsforsøkene var rop om hjelp.
Kathrine fikk beskjed om at mobbingen hun fortalte om ikke eksisterte, hun ville bare ha oppmerksomhet. I 2020 gikk hun til sak mot kommunen og fikk erstatning.
– Jeg var ei guttejente og fikk høre at jeg var stygg, og gjemte meg på do for å unngå hets og vold.
Eddy leste om Kathrine i lokalavisa Smaalenene og inviterte Kathrine til skolen han jobba på. Nå opptrer de sammen. Kathrine håper de kan bidra til at noen får det bedre:
– Jeg håper vi kan sette et lite støkk i de som mobber, og gi et lite håp til de som blir mobba.
Publisert 12.01.2026, kl. 13.51
















English (US)