– De driter i hva som står i dresskoden så lenge Magnus godtar det, sier den norske sjakkprofilen Johan-Sebastian Christiansen til NRK.
Magnus Carlsen havnet i utenomsportslig bråk under VM i lyn- og hurtigsjakk i New York. Klesvalget til nordmannen skapte sjokkbølger, og han ble straffet med å ikke få spille en av rundene i hurtigsjakkturneringen.
Senere trakk han seg fra VM i både lyn- og hurtigsjakk, men gjorde til slutt helomvending og deltok i VM lynsjakk.
Dommer Alex Holowczak viste til at jeansen var et brudd på turneringens kleskode, som er vedtatt av utøverkomiteen til Det internasjonale sjakkforbundet.
Men etter bråket i New York har altså det internasjonale sjakkforbundet (Fide) lettet på reglene.
Dresskoden er stadig streng, men Carlsen får beholde dongeribuksene – så lenge de er pene nok.
- Se VM i lyn- og hurtigsjakk fra 26. desember til 30. desember på NRK1 eller på NRK TV.
Dette sier Carlsen nå
Hovedpersonen selv står inne for bruken av dongeribukser under forrige VM i lyn- og hurtigsjakk.
– Det er ikke så viktig for meg, egentlig. Det er hyggelig hvis man gjør en feil, som meg i fjor, at det er litt mer innafor i år. Jeg synes generelt at man bør være relativt kledelig antrukket i et VM. Det vil jeg gå til graven med om at det var jeg i fjor. At de har endret reglene er helt fint, sier Carlsen til NRK.
Han kan imidlertid ikke love noen store overraskelser i Doha.
– Vi får se hva det blir denne turneringen. Det blir sannsynligvis et kjedelig antrekk fra meg i år, sier den norske sjakkstjerna.
VM-KLAR: Magnus Carlsen møtte NRK i Qatar før VM i lyn- og hurtigsjakk.
Foto: Mathias Hagen / NRK– Man skal gå fint
Landsmann Johan-Sebastian Christiansen er ikke nevneverdig overrasket over at reglene endres nå.
Han tror nemlig at det er én person som er årsaken til at det nå er lov å bruke dongeribukser.
– Det er klart at reglene blir gjort om på grunn av én person. Det er ingen tvil om at Fide gjør som Magnus vil. Han (Carlsen) kunne sagt at han er med kun om han kan gå med pysjbukser, og da gjør Fide det sånn, sier Christiansen.
VM-DELTAKER: Johan-Sebastian Christiansen er blant de norske håpene i VM.
Foto: Mariaa Emelianova / FideHan forteller at han kommer uansett til å kle seg pent for mesterskapet.
– Jeg har ikke problemer med dresskode. Man skal gå fint i et VM, og det er både en TV-sending og sponsorer som følger med, påpeker sjakkprofilen.
– Hva husker du av dramaet fra i fjor?
– Når du er deltaker i VM selv, så får du med deg veldig lite, for du er opptatt av deg selv. Du får ikke med deg så mye. Jeg ble ikke så oppdatert før jeg kom på hotellrommet. Jeg forstod det ikke helt. Det var åpenbart at det var mye gnisninger. Det hadde aldri gått så langt ellers.
Sjakkpresidenten avviser kritikk
Den russiske presidenten i Fide, Arkadij Dvorkovitsj, hevder overfor NRK at han stod bak beslutningen om å lette på klesreglementet noe. Han påpeker at det er viktig at spillerne kler seg i stil med turneringen.
– Vi har bare satt disse tingene på papiret for dette arrangementet nå. Allerede i Samarkand for Grand Swiss var det mer liberalt, eller mer fleksibelt. Og nå er det kanskje enda mer. Og det er bra at vi selv i et relativt konservativt land fant dette gode kompromisset, en god måte å gjøre det på. Så jeg er fornøyd med det, sier Dvorkovitsj til NRK.
SVARER: Sjakkpresident Arkadij Dvorkovitsj.
Foto: Alem Zebic / NRK– Noen kritikere kan si at når Magnus sier «hopp», så hopper Fide etter. Hva sier du til dem?
– Jeg mener det ikke handler om hva jeg sier, det handler om hva vi gjør for å gjøre sjakkverdenen attraktiv og bedre. Så vi foretrekker å vise dette gjennom handling.
Det er imidlertid ikke bare Carlsen som har havnet i bråk på grunn av kleskoden. Russiske Jan Nepomnjasjtsjij har også blitt straffet, da for bruk av genser.
Den nederlandske spilleren Anna-Maja Kazarian har tidligere blitt straffet for å gå med sneakers. Hun har tidligere langet ut mot det hun har kalt «ignoranse og gammeldagse standarder».
Publisert 26.12.2025, kl. 10.28


















English (US)