Donald Trump har etter massivt press signert et kongressvedtak som krever offentliggjøring av alle Epstein-dokumenter innen 30 dager.
Skepsis
Vedtaket er en seier både for ofrene for Jeffrey Epstein og alle de som har krevd frigivelse av filene i årevis.
Nå venter de spent på neste fase i prosessen.
– Det blir spennende å se hva som kommer etter 30 dager, sier Civita-rådgiver og USA-ekspert, Eirik Løkke, til TV 2.
Han tror likevel det kan drøye før man får alt publisert og søkbart slik mange forventer.
Etterforskninger
– Jeg tror at det kan gå litt tid fordi man rett og slett må gå gjennom dokumentene. Det må de både av hensyn til såkalt pågående etterforskning, og hva som eventuelt kan være konfidensielt eller på andre måter tar hensyn til personvern, sier han.
Trump har nylig bedt Justisdepartementet og FBI om å etterforske flere av Jeffrey Epsteins forbindelser, med særlig fokus på tidligere president Bill Clinton og personer knyttet til Clintons nettverk.
En aktiv føderal etterforskning kan føre til at visse opplysninger kan bli unntatt offentlighet, og prosessen forsinkes.
Clinton har nektet kjennskap til Epsteins overgrep, og ingen av ofrene som har stått fram, har implisert ham.
Domstoler kan si nei
Løkke trekker fram en annen mulig hindring i prosessen:
– Vi skal også huske på at det kan bli en domstolsprosess på hva som kan legges ut offentlig eller ikke, sier han.
Vedtaket krever at justisdepartementet frigir alle etterforskningsfiler, dokumenter, bilder og annet materiale om Epstein, med noen unntak.
Trump er hardt presset. Han vet at enhver trenering av saken kan forverre misnøyen med presidentens håndtering.
Lav tillit og konspirasjoner
Vingling mellom valgløfter om å offentliggjøre dokumentene – for så å snu, og nekte publisering – for til slutt å bli presset til å publisere gjennom et vedtak i Kongressen, koster troverdighet for presidenten.
Hvis dokumenter i tillegg holdes tilbake, uansett grunn, vil kritikken komme.
– Hva tror du dette kan ha å si for tilliten til hele prosessen?
– Det kan bli en utfordring, og det kan bli en utfordring uansett hva som skjer. Folk kan mistenke at Trump-administrasjonen manipulerer hva som blir offentliggjort, at ting fjernes og at det er noen som skjuler noe, sier Løkke.
Senatets leder for Demokratene, Chuck Schumer, advarer om at partiet hans er klare til å holde Trump ansvarlig hvis administrasjonen hans ikke følger opp vedtaket og publiserer alt.
– Det må ikke være noe lureri fra Donald Trump. Dette lovforslaget er en befaling til presidenten om å være fullstendig transparent og ærlig ovenfor det amerikanske folket, selv om han ikke ønsker det, sier Schumer, ifølge CNN.
Løkke påpeker at dette er en sak som allerede har fått enorm oppmerksomhet blant folk som er tilbøyelige til å tro på konspirasjoner.
– Og da går ikke saken bort. Dette er i ferd med å bli en slags ny JFK-sak, sier eksperten.
– Så de som forventer at vi få alle svarene nå, kan bli skuffet?
– Ja, jeg tror at for mange vil det oppleves som at vi aldri får svar, sier Løkke.
Kontakten med rike og mektige
Epstein pleide kontakt med rike og mektige mennesker både i USA og i andre land.
Politikere fra både Demokratene og Republikanerne er omtalt i dokumentene. Det samme gjelder en rekke næringslivstopper og kontakter innen diplomati, akademia, media og kongehus.
Flere har allerede måttet betale prisen for sin omgang med den overgrepsdømte milliardæren, og trolig kommer det mer.
Trump-vennskapet
Trump og Epstein var venner på 80- og 90-tallet. Vennskapet skal ha tatt slutt på begynnelsen av 2000-tallet.
Mange forventer at dokumentene skal si noe om hvor nære venner Epstein og Trump faktisk var.
Trump har benektet kjennskap til lovbruddene milliardæren var tiltalt for, og så langt er det ingenting som tilsier at Trump har vært involvert i noe kriminelt knyttet til Epstein.
Ubesvarte spørsmål
Epstein tok sitt eget liv i et fengsel i 2019 mens han ventet på å bli stilt for retten i en menneskehandelsak. Den 66 år gamle milliardæren hadde erklært seg ikke skyldig, og saken ble henlagt etter hans død.
Peker på uoverensstemmelser i Epstein-bevis
De mange manglende svarene i saken som handler om penger, makt, sex, kriminalitet, politikk og til slutt et selvmord, har skapt grobunn for massive konspirasjonsteorier og anklager fra begge sider av den politiske aksen.
Det er imidlertid Trumps kjernevelgere i Maga-bevegelsen som har jobbet hardest for å få dokumentene ut.
Denne uken viser en fersk meningsmåling fra Reuters og Ipsos at Trumps oppslutning har falt til 38 prosent – det laveste siden han kom tilbake til makten. Målingen viser at amerikanerne er misfornøyde med håndteringen av levekostnadene og Epstein-saken.
Fakta om Epstein-saken
* Mars 2005: Politiet i Florida innleder etterforskning av Jeffrey Epstein etter at moren til en 14 år gammel jente anmelder ham for voldtekt av datteren.
* 2006: Politiet sikter Epstein for flere tilfeller av ulovlig seksuell omgang med mindreårige.
* Juli 2009: Epstein løslates etter å ha sonet 13 måneder i fengsel i forbindelse med et forlik inngått året før.
* Mars 2011: Virginia Giuffré går ut offentlig med sin historie om hvordan hun som 17-åring ble utsatt for seksuell menneskehandel. Hun møtte Epsteins partner Ghislaine Maxwell første gang mens hun jobbet på et spa eid av Donald Trump i Florida. Saken publiseres i Mail on Sunday og inkluderer et bilde av Giuffre sammen med prins Andrew.
* Juli 2019: Jeffrey Epstein pågripes i New Jersey. Han blir tiltalt for å ha forgrepet seg seksuelt på flere titall mindreårige jenter mellom 2002 og 2005. Ifølge tiltalen skal Epstein ha rekruttert et stort nettverk av mindreårige ofre, enkelte så unge som 14 år.
* August 2019: Epstein tar sitt eget liv i fengselet.
* November 2021: Rettssaken mot Ghislaine Maxwell starter i New York. Hun er tiltalt for å ha hjulpet Epstein med å rekruttere og misbruke unge jenter og kvinner.
* Desember 2021: Maxwell blir kjent skyldig i fem av seks tiltalepunkter, blant annet for å ha rekruttert unge jenter som så ble utsatt for overgrep. I juni 2022 blir hun dømt til 20 års fengsel.
* Jeffrey Epstein og Donald Trump tilhørte den samme omgangskretsen i Florida fra slutten av 1980-tallet til begynnelsen av 2000-tallet.
Kilde: NTB












English (US)