Måtte fly hjertepasient forbi sykehuset – døde før hun kom fram til behandling

2 hours ago 2



En lørdag i juli ved 13-tida får ei eldre kvinne på Helgeland plutselig vondt i brystet.

En ambulanse kjører henne til det lokale sykehuset.

– Der fikk hun sjekka hjertet. Og sånn som jeg forstår, så var hun klar i hodet. Men EKG -bildet sa at hjertet ikke var bra, forteller sønnen til NRK.

Det blir bestemt at et ambulansefly skal komme fra Bodø for å frakte henne til nærmeste PCI-sykehus.

For denne typen hjertepasienter er det to sykehus i Nord-Norge som gir den livsviktige PCI-behandlinga: Tromsø og Bodø.

Men i Bodø er det åpent bare på dagtid, og bare på hverdager.

Derfor måtte kvinna flys til Tromsø.

I Nord-Norge har det over flere år vært debatt og bråk rundt PCI-tilbudet, og sterke krefter i Nordland jobber for døgnåpen PCI i Bodø.

Hjertet stopper

På flyet blir pasienten dårligere og dårligere. Hjertet slutter å slå idet hun skal flyttes fra båre til seng på sykehuset i Tromsø.

Da er klokka nærmere 18. Det er gått nesten fem timer siden hun kjente brystsmerter, og om lag tre timer siden trombolyse (såkalt Plumbo) ble gitt.

Legen om bord i ambulanseflyet har meldt dødsfallet inn til Helsetilsynet som en alvorlig hendelse.

I varselet skriver legen at dersom det hadde vært åpent PCI-tilbud i Bodø, «er det ikke utenkelig at pasient kunne ha overlevd».

PCI-senteret i Bodø.

Her på hjerteavdelinga ved Nordlandssykehuset i Bodø er PCI-tilbudet stengt fire av fem timer. Hjertepasienter fra Nordland må fraktes til UNN i Tromsø når det er stengt i Bodø.

Foto: Benjamin Fredriksen

Legen stiller i varselet også spørsmål rundt tidsbruken.

Det er atskillig kortere å fly fra Helgeland til Bodø enn til Tromsø.

Det er også mulig å bruke helikopter fra Helgeland som kan lande på sykehustaket i Bodø.

Helikoptrene flyr bare helt unntaksvis så lange strekninger som helt til Tromsø med pasienter fra Helgeland.

Ambulansefly Beech B250 King Air​ (gult fly) står parkert, tilhører Luftambulansetjenesten HF

Det var et ambulansefly av denne typen som frakta pasienten fra Helgeland til sykehuset i Tromsø.

Foto: John Trygve Tollefsen / BSAA / John Trygve Tollefsen

NRK har sett varselet der det går fram at pasienten hadde et stort hjerteinfarkt og at trombolysen ikke virka.

Mannen på Helgeland sier mora var sterk og et midtpunkt i familien.

– Ja, det er veldig tungt å miste henne.

  • NRK har tidligere fortalt om Magne i Bodø som måtte til Tromsø for PCI:

UNN har sendt varsel

Saka fra Helgeland er en av tre pasientsaker som nå vurderes av tilsynsmyndighetene.

Også Statsforvalteren i Troms og Finnmark har ei sak på sitt bord som gjelder en hjertepasient fra Nordland.

Pasienten ble først ble innlagt på Nordlandssykehuset med et alvorlig akutt hjerteinfarkt.

Etter det NRK vet var det helg, og pasienten ble frakta til sykehuset i Tromsø, og døde der.

I utgangspunktet ble denne hendelsen ikke oppfatta som en uheldig hendelse ved UNN, står det i varselet.

Hendelsen ble meldt inn av Hjertemedisinsk avdeling ved UNN først etter at Nordlandssykehuset hadde spurt om saka ikke burde meldes inn.

Begrunnelsen for å melde saka er todelt, heter det videre.

UNN Tromsø

UNN i Tromsø: Her har de landsdelens største hjerteavdeling og åpent PCI-tilbud hele døgnet.

Foto: Sofie Retterstøl Olaisen / NRK

For det første stilles det spørsmål rundt om det burde vært gitt trombolyse eller ikke.

– For det andre peker Nordlandssykehuset på at Statsforvalteren nylig har konkludert i andre saker om at dagens organisering med 24/7 beredskap for PCI-behandling i Tromsø ikke er et forsvarlig tilbud for pasientene i Nord-Norge.», heter det i varselet.

«Dette er i så fall et stort og omfattende strukturelt helsepolitisk tema som omfatter flere av Norges helseregioner. Derfor meldes nå denne saka etter ei totalvurdering», står det videre i varselet fra UNN.

Fylkeslege i Troms og Finnmark, Anne Grethe Olsen, sier at tilsynssaka ennå er under behandling hos dem, og at de derfor ikke kan kommentere den per nå.

UNN-sjefen: – Ikke grunn til bekymring

NRK kjenner også til et tredje nytt varsel fra nå i september i forbindelse med en PCI-pasient fra Nordland. Her er det ikke snakk om dødsfall.

Fungerende direktør ved UNN, Einar Bugge, kan ikke kommentere de enkelte varslene. Men han sier at varslinger er viktige for å forbedre tjenesten.

– Og så er det en viss frykt for at dette kan skape bekymring i befolkninga. Og det er det ikke grunn til.

Universitetssjukehuset Nord-Norge (UNN), Einar Bugge.

Viseadm. direktør, Einar Bugge er fungerende sjef ved UNN

Foto: Mathias Sommerseth Kjellmo / NRK

Han understreker at det er gode resultater for hjerteinfarktbehandling i hele Nord-Norge.

– Det er høy overlevelse. Ikke dårligere i Nord-Norge enn i resten av landet, kanskje bedre. Det er like god pumpefunksjon på hjertet etter hjerteinfarkt og like god livskvalitet som ellers i landet. Så resultatene er gode, og det er ikke grunn til å bekymre seg.

Nordlandssykehuset har ingen kommentarer til sakene, da de er under tilsynsbehandling, skriver de i en e-post til NRK.

Fylkeslegen: – Har plikt til å melde fra

Fylkeslege Morten Juul Sundnes i Nordland, sier at de håper å få behandla tilsynssakene så raskt som mulig.

Han kan ikke kommentere de enkelte sakene.

Sundnes har tidligere påpekt lovbrudd i flere pasientsaker og vært kritisk til retningslinjene Helse Nord har for akutt hjerteinfarkt. 

Tida det tar før en pasient med et stort infarkt kommer til PCI er noe av det de vurderer.

På generelt grunnlag så skal tjenestene være planlagt for å kunne yte tjenester i tråd med det som er god praksis for det aktuelle fagområdet.

Og han legger til:

I konkrete tilfeller kan det imidlertid inntreffe omstendigheter som kan gjøre at helsehjelpa som ble gitt var forsvarlig sjøl om den ble forsinka.

Kan det være slik at man nå melder inn flest mulig saker til dere for å «synliggjøre» problemet med stengt PCI i Bodø mesteparten av døgnet?

Det har jeg ikke grunnlag for å mene noe om.

Han sier at både helsepersonell og virksomheter har plikt til å melde fra om alvorlige hendelser som får store konsekvenser for pasientene.

Fylkeslege Morten Juul Sundnes i Nordland.

Morten Juul Sundnes, fylkeslege i Nordland, Statsforvalteren i Nordland

Foto: Lars-Bjørn Martinsen / NRK

Vi må naturligvis behandle de sakene vi nå har mottatt, på samme vis som vi har gjort med de tidligere sakene. Der vi har konkludert så forventer vi at Helse Nord retter opp forholdene.

Håper andre kan reddes

Sønnen til kvinna på Helgeland håper det kan få betydning for andre at moras historie blir kjent.

Han sier han har tenkt på om hun kunne vært berga hvis sykehuset med riktig behandling hadde vært nærmere.

– De har kanskje mulighet til å berge livet hvis PCI-sykehuset var nærmere. Men du vet aldri hvilken tilstand hjertet er i, så du kan ikke skylde på noen. Alle prøver å gjøre sitt beste, ikke sant?

Nå håper han at ei gransking hos Helsetilsynet kan komme andre til nytte.

– Jeg vet ikke hvor stor betydning det har for oss nå når hun er borte. Men kanskje det har betydning dersom det skjer noen andre.

Publisert 19.09.2025, kl. 18.35

Read Entire Article