3000 av våre nylig uteksaminerte studenter har gjennom UiAs kandidatundersøkelse sagt sitt om hvordan de har hatt det på UiA, om de har fått seg jobb og hvor de nå bor.
Vi på universitetet bruker svarene deres til å forbedre studentopplevelsen for kommende kull, men som landsdel er det flere funn som vi sammen bør følge opp.
Først noen positive funn:
Studentene er fornøyde med UiA. Mer enn åtte av ti vil anbefale UiA og sin studieby (Grimstad eller Kristiansand) til andre.
Mange kommer raskt i jobb. Halvparten av studentene sikrer seg jobb før de er ferdig utdannet. Det kommer flere tilflyttere til UiA, og flere velger å bli. I studentmassen vår er det flere og flere som er tilflyttere fra andre regioner. Seks av ti studenter er nå tilflyttere. Dette representerer en stor mulighet for videre kompetansetilflytting til Agder. Siden vi gjorde denne undersøkelsen sist i 2022, har det som kalles netto tilvekst (hvor mange av studentene som bor i Agder etter studiene, sammenlignet med før studiene) økt fra 17 til 26 prosent. Spesielt gledelig er det at flere med teknologiutdanning slår seg ned her sør. Agder mistet tidligere flere av disse til osloregionen spesielt.
Spesielt gledelig er det at flere med teknologiutdanning slår seg ned her sør.
Flere som har flyttet bort fra Agder etter studiene, ønsker å komme tilbake. Av de som har studert på UiA og så flyttet bort, sier hele én av fire at de ønsker å bosette seg i Agder på sikt.
Det var de gode nyhetene. Så noen utfordringer til oss på UiA og våre gode samarbeidspartnere.
Flere bruker lengre tid på å få sin første jobb. I 2022 var 90 prosent av UiA-studentene i jobb innen ett år etter endt utdanning. Nå har tallet falt til 83 prosent. Det ser ut til å være et tøffere jobbmarked for nyutdannede i hele landet. Tilsvarende undersøkelser fra andre universiteter viser samme tendens.
Studenter opplever at jobbmulighetene er bedre utenfor Agder. Hver fjerde av de som flyttet bort etter studiene, sier bedre jobbmuligheter et annet sted var den viktigste årsaken.
Studentene vil ha enda mer arbeidsliv og arbeidslivsrelevans inn i studiene. Når vi spør de som har gått hos oss, hva UiA kan gjøre bedre, er det «mer arbeidsliv inn i undervisningen» og «mer relevant og oppdatert innhold» som kommer på topp. Når vi sammenligner vår kandidatundersøkelse med andres, er UiA blant de aller beste universitetene på dette samarbeidet (og på noen områder best), men studentene vil altså ha enda mer av det som knytter god forskningsbasert teori til praktisk anvendelse. Det bør vi lytte til.
Under Agderkonferansen 2026 tirsdag fikk Sørlandet uoppfordret skryt fra både NHO-sjefen Ole Erik Almlid og forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland for å være gode på å samarbeide godt mellom arbeidslivet og akademia. Det skal vi ta med oss, og så kan vi fortsatt bli enda bedre.
UiA vil skape enda flere muligheter der private, offentlige og frivillige virksomheter møter og samarbeider med våre studenter – fra karrieredager til praksis, oppgavesamarbeid og innovasjonsprosjekter.
Praksis og oppgavesamarbeid er ikke bare nyttig – det er en strategisk investering med lav risiko og stor gevinst. Arbeidsgivere får tilgang til kompetanse og nye perspektiver, mens studentene får erfaring som gir dem et fortrinn i en tøffere konkurranse om jobbene.
Oppfordringen til regionens arbeidsliv er klar: bruk mulighetene til å komme i kontakt med våre studenter underveis i studiene, vis hvilke spennende muligheter som finnes i vår region, bruk eksisterende trainee-ordninger eller lag en egen, og gi sjansen til en nyutdannet kandidat fra UiA neste gang du skal ansette noen.
På den måten kan vi beholde enda mer av den høye kompetansen som utvikles på UiA i vår region. UiA er med i prosjekter som handler om at Agder skal bli en mer attraktiv region for tilflyttere med høy kompetanse. Denne undersøkelsen viser at mange allerede er her, og venter på muligheten til å etablere seg skikkelig i Agder.









English (US)