Valgsmell for danske sosialdemokrater – statsministeren tar ansvaret

2 hours ago 1



Statsminister Mette Frederiksen sier hun tar på seg ansvaret for det som ser ut til å bli sosialdemokratenes dårligste lokalvalg i Danmark i nyere tid.

Statsminister og partileder Mette Frederiksen sier hun alltid har et ansvar for det som skjer i Socialdemokratiet, også når partiet gjør et elendig kommunevalg. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Publisert: 19.11.2025 05:50

– Jeg har alltid et ansvar for det som skjer i Socialdemokratiet. Det har jeg selvsagt i dag også, sa Frederiksen før hun skulle tale på valgvaken på Arbejdermuseet i København.

Partiet gikk tilbake 5,2 prosentpoeng sammenlignet med lokalvalget i 2021, men er fortsatt Danmarks største parti, med en oppslutning på 23,2 prosent på landsbasis. Etter tilbakegangen i EU-valget i fjor er dette partiets andre valgnederlag på rad siden Frederiksen dannet en koalisjonsregjering i 2022.

I den sosialdemokratiske høyborgen Frederikshavn ryker partiets absolutte flertall, og det er ikke engang lenger byens største parti.

De største krymper

Regjeringspartner Venstre går tilbake 3,3 prosentpoeng til 17,9 prosent og er landets nest største parti. Opposisjonspartiet De Konservative er tredje størst med 12,7 prosent, en nedgang på 3,5 prosentpoeng.

Også Frederiksens siste regjeringspartner, Moderaterne, går mot en kraftig tilbakegang i lokalvalget. Partileder og tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen ser likevel ut til å være fornøyd.

– Jeg gidder ikke å være en sur og skuffet mann på grunn av dette, sier han til Danmarks Radio.

Startet nytt parti

Løkke Rasmussen, som tidligere tilhørte Venstre, stiftet Moderaterne i 2022. Før tirsdagens valg hadde de 31 plasser i by- og kommunestyrer, representanter som hadde gått over til det nye partiet. De ligger an til kun å ha ti representanter etter valget.

– Jeg er brukbart fornøyd med at vi med 100 prosent sikkerhet er valgt inn i fem kommuner. Selvfølgelig vil vi gjerne inn i flest mulig kommuner, og jeg tror og håper at vi kommer inn i København, sier partilederen.

Han mener Moderaternes eventuelle ene mandat i hovedstaden kan utgjøre en forskjell.

Read Entire Article